Connect with us

Законодавство

Нотаріальна палата просить роз’яснити плутанину із збільшенням адмінзбору за пошук у реєстрі

Опубліковано

Нотаріальна палата звернулася до Міністерства юстиції України з листом від 1 червня 2020 р. № 15/8 з клопотанням про надання роз’яснення окремих питань справляння адміністративного збору за використання нотаріусами відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП) під час вчинення нотаріальних дій.

З проведеного НП правового аналізу законодавства вбачається, що встановлений Порядком доступу до ДРРП розмір адміністративного збору за одну послугу (кратний кожним 25 сторінкам) прямо суперечить Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ч. 6 ст. 34, ч. 7 ст. 34).

Суперечність норм права призводить до неоднакового тлумачення положень законодавства з цього питання як регулятором, так і нотаріусами. Відповідно, безпідставно збільшується розмір оплати громадянами адмінзбору при вчиненні нотаріусами нотаріальних дій, особливо коли однією зі сторін правочину є органи державної влади, місцевого самоврядування, фінансові установи.

Вартість однієї інформаційної довідки з ДРРП у порядку пошуку нотаріусами речових прав та обтяжень за суб’єктом (наприклад, банком, місцевій раді тощо) може сягати кількох тисяч гривень, що викликає гостре невдоволення громадян. Звуження нотаріусами параметрів пошуку інформації задля економії коштів громадян призводитиме до неякісного результату виконання нотаріусами своїх обов’язків щодо повноцінної перевірки за реєстром, результатом чого можуть стати невиявлені обтяження або речові права та незаконні нотаріальні дії.

З метою приведення у відповідність до вимог Закону розміру адміністративного збору за отримання нотаріусами інформації з ДРРП при вчиненні нотаріальних дій, зняття питання невдоволення громадян неспіврозмірною вартістю інформації з ДРРП, Нотаріальна палата просить:

  • надати офіційне роз’яснення з питання розміру адміністративного збору в разі обрання нотаріусом варіанта отримання інформації з ДРРП в цілому щодо суб’єкта речового права, обтяження та його залежності/незалежності від обсягу отриманої інформації;
  • виключити абз. 2 п. 9 Порядку доступу до ДРРП – як такий, що суперечить ч. 6 ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.