Законодавство
Нотаріуси можуть знімати заборону відчуження нерухомого майна
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про нотаріат” щодо усунення законодавчих колізій та прогалин» від 14 липня 2020 р. № 775-IX.
Змінами до Закону України «Про нотаріат» уточнено термінологію Закону «Про нотаріат», замінено застарілі назви та терміни, деталізовано процедуру посвідчення юридичних фактів, уточнено перелік осіб, яким надані повноваження вчиняти нотаріальні дії тощо.
Змінами до ст. 4 Закону нотаріусам надано право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій.
Новою редакцією ст. 34 визначено, що, зокрема, нотаріуси:
- видають свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя (колишнього подружжя) на підставі спільної заяви або в разі смерті одного з подружжя;
- накладають та знімають заборону щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно), що підлягає державній реєстрації.
Доповненням до ст. 38 встановлено, що консульські установи України посвідчують правочини, крім договорів оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Нотаріальні дії можуть вчинятися, серед іншого, у приміщенні дипломатичного представництва або консульської установи.
У разі втрати або зіпсування документа, посвідченого або виданого нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування за письмовою заявою осіб, за дорученням яких або щодо яких вчинялася нотаріальна дія, нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування видається дублікат втраченого або зіпсованого документа.
Дублікат секретного заповіту не видається. Дублікат аграрної розписки також.
Дублікати втрачених заповітів та довіреностей підлягають обов’язковій реєстрації у Спадковому реєстрі, Єдиному реєстрі довіреностей.
Дублікат документа повинен містити весь текст посвідченого або виданого документа, оригінал якого вважається таким, що втратив чинність.
На дублікаті документа робиться відмітка про те, що він має силу оригіналу, і вчиняється посвідчувальний напис.
Крім того, про видачу дубліката нотаріус робить відмітку на примірнику документа, який зберігається у справах державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву чи приватного нотаріуса.