Законодавство
Нова підстава для закриття кримінального провадження на стадії досудового розслідування
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення окремих положень досудового розслідування в умовах воєнного стану» від 27 липня 2022 р. № 2462-IX.
Як пояснили у Інформаційному управлінні Верховної Ради, Законом, зокрема скасовано норму, за якою в умовах воєнного стану можна затримувати людину без рішення суду до 9 діб.
Тепер строк затримання особи без ухвали слідчого судді, суду не може перевищувати строку, визначеного ст. 211 Кримінального процесуального кодексу України. Тобто, затриману без ухвали слідчого судді, суду людину не пізніше шістдесяти годин з моменту затримання мають звільнити або доставити до суду для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу.
Якщо в умовах воєнного стану наявні об’єктивні обставини, за яких цього зробити неможливо, то розгляд клопотання мають здійснювати із застосуванням технічних засобів (відеозв’язку) для забезпечення дистанційної участі затриманої особи, а якщо й цього неможливо зробити, то людину повинні негайно звільнити.
Читайте також: Суди зможуть розстрочувати внесення застави на рік
На час воєнного стану змінено й порядок освідування підозрюваного, свідка чи потерпілого. Освідування можна пройти добровільно, а у разі відмови його проведуть примусово на підставі постанови прокурора. Якщо цей процес буде потребувати роздягання, то присутніми можуть бути особи тієї ж статі, за винятком лікаря. Запис відео цього процесу можливий лише за письмової згоди.
Якщо прокурор не може надати дозвіл на видачу трупа родичам через активні бойові дії, то цей обов’язок покладається на слідчого після проведення судово-медичної експертизи та встановлення причини смерті.
Окрім того, встановлено нову нереабілітуючу правову підставу для закриття кримінального провадження на стадії досудового розслідування: смерть особи, яка підозрюється чи обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення і стосовно якої зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, однак не було повідомлено про підозру у зв’язку з її смертю.