Законодавство
Нове положення про бухгалтерську службу бюджетної установи

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи» від 16 травня 2025 р. № 566.
Новою редакцією Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженого постановою від 26 січня 2011 р. № 59, зокрема визначено завдання і функціональні обов’язки бухгалтерської служби бюджетної установи та повноваження її керівника.
Для забезпечення ведення бухгалтерського обліку бюджетна установа самостійно з дотриманням вимог Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» обирає форми його організації:
1) утворення бухгалтерської служби як самостійного структурного підрозділу або введення посади спеціаліста, на якого покладається виконання функціональних обов’язків бухгалтерської служби;
2) ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією бюджетної установи, якій вона підпорядковується.
Бюджетна установа утворює бухгалтерську службу як самостійний структурний підрозділ (департамент, управління, відділ, сектор) залежно від обсягу, характеру та складності обов’язків та завдань, покладених на бухгалтерську службу, та чисельності працівників такої бухгалтерської служби.
Читайте також: Загадки вироку Онищенку, або Чому НАБУ зупинилося на пів дорозі?
Бухгалтерську службу очолює головний бухгалтер.
У разі коли в бюджетній установі не утворюється бухгалтерська служба, повноваження головного бухгалтера бюджетної установи, встановлені Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», цим Типовим положенням, поширюються на спеціаліста, на якого покладається виконання функціональних обов’язків бухгалтерської служби.
Ведення бухгалтерського обліку бюджетної установи може здійснюватися на договірних засадах централізованою бухгалтерією бюджетної установи, якій підпорядковується така бюджетна установа.
Бюджетна установа, у складі якої діє централізована бухгалтерія, визначає перелік підпорядкованих їй бюджетних установ, що можуть обслуговуватись централізованою бухгалтерією, за їх погодженням.
Для вирішення організаційних питань, пов’язаних з обслуговуванням централізованою бухгалтерією та виконанням нею завдань та обов’язків бухгалтерської служби, між бюджетною установою та бюджетною установою, в складі якої діє централізована бухгалтерія, укладається договір про обслуговування на безоплатній основі.
Читайте також: Стягнення компенсації за примусово викуплені акції
Централізована бухгалтерія підпорядковується безпосередньо керівникові бюджетної установи, у складі якої вона діє.
Централізовану бухгалтерію очолює головний бухгалтер.
Положення про бухгалтерську службу (посадова інструкція спеціаліста, на якого покладено виконання функціональних обов’язків бухгалтерської служби) затверджується керівником бюджетної установи.
Положення про централізовану бухгалтерію затверджується керівником бюджетної установи, у складі якої діє централізована бухгалтерія.
Бухгалтерська служба підпорядковується безпосередньо керівникові бюджетної установи (керівнику державної служби в органі державної влади).
Основними завданнями бухгалтерської служби є:
1) ведення бухгалтерського обліку і складення фінансової, бюджетної та іншої звітності бюджетної установи в межах повноважень бухгалтерської служби, передбачених законодавством;
2) відображення в регістрах бухгалтерського обліку інформації про господарські операції, відомості про які містяться в первинних документах;
3) забезпечення дотримання вимог бюджетного законодавства під час реєстрації взятих бюджетних зобов’язань, здійсненні платежів за такими зобов’язаннями;
4) участь у здійсненні контролю за наявністю і використанням майна, фінансових і матеріальних (нематеріальних) ресурсів відповідно до затверджених нормативів і кошторисів;
5) надання користувачам фінансової звітності повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності бюджетної установи.
Бухгалтерська служба бюджетної установи, якій підпорядковані інші бюджетні установи та/або яка координує їх діяльність, здійснює методичне керівництво та контроль за дотриманням вимог законодавства з питань ведення бухгалтерського обліку, складення фінансової та бюджетної звітності у таких установах.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.