Законодавство
Нові категорії малозначних справ
Набрав чинності Закон України щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах від 19 червня 2024 р. № 3831-IX.
Змінами до п. 1, 2, 3 і 5 ч. 6 ст. 19, ч. 5 ст. 274 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що для цілей цього Кодексу малозначними справами є:
– справи, у яких ціна позову не перевищує тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
– справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
– справи про стягнення аліментів, збільшення та зменшення їх розміру, припинення стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, якщо такі вимоги не пов’язані із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства);
– справи про захист прав споживачів, ціна позову в яких не перевищує шістдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Читайте також: Оплата праці службовців системи правосуддя – без застосування коефіцієнтів
Суд відмовляє у розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження або постановляє ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, якщо після прийняття судом до розгляду заяви позивача належним чином подано зустрічний позов або позов третьої особи із самостійними вимогами, або за первинним позовом відбулося збільшення розміру позовних вимог або зміна предмета позову, і відповідна справа не може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження.
Внесено зміни й до п. 1 ч. 6 ст. 279, ч. 1 ст. 369 цього Кодексу, ст. 12, ч. 4 ст. 257, п. 4 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позовні заяви і апеляційні скарги, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.