Законодавство
Оборонні грантові конкурси: Кошториси перевірятимуть судово-експертні установи

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку надання фінансової підтримки для забезпечення розвитку інновацій та технологій для потреб оборони» від 18 квітня 2025 р. № 465.
Змінами до Порядку, затвердженого постановою від 8 березня 2024 р. № 262, уточнено, що розробник – юридична особа, зареєстрована в Україні в установленому законодавством порядку, яка не має у статутному капіталі 25 і більше відсотків, що прямо або опосередковано належать державі або територіальній громаді, не має статусу неприбуткового підприємства, установи та організації.
Конкурси проводяться за письмовим запитом Міноборони, Мінстратегпрому, МВС, Генерального штабу Збройних Сил (далі – Генеральний штаб), командування видів, родів військ (сил) Збройних Сил, Національної гвардії, Головного управління розвідки Міноборони, Адміністрації Держспецзв’язку, Адміністрації Держприкордонслужби, СБУ (далі – уповноважені органи) або з ініціативи Фонду.
Письмовий запит уповноваженого органу щодо проведення конкурсу/конкурсів складається у довільній формі та подається до Фонду. В запиті щодо кожного з конкурсів обов’язково зазначається така інформація:
– відомості про вид розробки, у фінансуванні якої є потреба, очікуваний рівень готовності такої розробки (прототип, дослідний зразок, готовий виріб тощо) та у разі потреби очікувані строки досягнення розробником такого рівня готовності;
– тактико-технічні вимоги або орієнтовні тактико-технічні вимоги, яким повинна відповідати розробка;
– відомості про суб’єкта, якому передаватиметься зразок розробки для випробувань.
До запиту можуть додаватися додаткові документи та/або матеріали, що стосуються розробки та її подальшого використання.
Запит і додані до нього документи та/або матеріали подаються до Фонду в електронній формі (у форматі doc або pdf та xls (таблиці) або паперовій формі. Запит підписується уповноваженим представником уповноваженого органу:
– з використанням удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або кваліфікованого електронного підпису, – в електронній формі;
– власноручним підписом – у паперовій формі.
Читайте також: Повернення особою надмірно отриманої соціальної допомоги не виключає притягнення її до кримінальної відповідальності за шахрайство
Умови проведення конкурсу містять, зокрема основні умови грантового договору (зокрема щодо внесення змін до нього).
Для участі у конкурсі розробники подають Фонду заявки та документацію відповідно до умов проведення конкурсу та у передбачений зазначеними умовами спосіб.
При цьому наглядова рада може прийняти рішення про фінансування розробок за не більше ніж трьома заявками, внесеними до рейтингового списку, якщо інше не передбачено умовами проведення конкурсу.
У разі прийняття наглядовою радою рішення про фінансування розробки Фонд повідомляє про це розробнику, щодо якого було прийнято таке рішення. Такі розробники протягом 45 робочих днів з дня отримання відповідного повідомлення подають до Фонду висновок експерта щодо відповідності зазначених у їх кошторисах сум витрат (їх складових) на закупівлю товарів ринковим цінам на день подання заявки. Висновок експерта видається за рахунок відповідного розробника державною спеціалізованою установою, що провадить судово-експертну діяльність відповідно до Закону України «Про судову експертизу».
Крім того, грантовий договір обов’язково повинен містити умови щодо внесення змін до грантового договору, в тому числі у разі внесення змін до кошторису відповідно до умов проведення конкурсу.
У разі необхідності внесення змін до кошторису після укладення грантового договору розробник подає до Фонду висновок експерта щодо відповідності зазначених в оновленому кошторисі сум витрат (їх складових) на закупівлю товарів ринковим цінам на день складання оновленого кошторису. Висновок експерта, наданий державною спеціалізованою установою, що провадить судово-експертну діяльність відповідно до Закону України «Про судову експертизу», видається за рахунок відповідного розробника.
Нагадаємо, гранти понад 9 млн грн на оборонні розробки. Визначено механізм надання фінансової підтримки
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.