Законодавство
Обов’язкова евакуація дітей: в місцях бойових дій відмова батьків не допускається
У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо засад обов’язкової евакуації дітей» № 9207.
Новою ст. 18-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» запропоновано встановити, що обов’язковій евакуації в умовах воєнного стану підлягають діти, які перебувають у населеному пункті в місцевості, де ведуться бойові дії. Обов’язкова евакуація дітей з інших підстав заборонена.
Обов’язкова евакуація дітей здійснюється за супроводом щонайменше одного з батьків, особи, яка їх замінює, або іншого законного представника.
Відмова батьків, осіб, які їх замінюють, або інших законних представників від обов’язкової евакуації дітей з населеного пункту в місцевості, де ведуться бойові дії, не допускається.
Читайте також: Реєстрація дітей на період окупації – за місцем проживання їхніх батьків чи законних представників
Рішення про обов’язкову евакуацію дітей приймають обласні військові адміністрації, за погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил України та Координаційним штабом з питань проведення обов’язкової евакуації населення, що утворюється Кабінетом Міністрів України.
Передбачене вище рішення повинне містити інформацію про:
а) строки проведення евакуації дітей;
б) збірні та приймальні пункти евакуації дітей;
в) спосіб проведення евакуації дітей;
г) державні органи з числа органів з евакуації, їх територіальні підрозділи, які залучаються до проведення евакуації дітей;
ґ) контактні дані уповноважених осіб приймальних пунктів евакуації дітей.
Про прийняте рішення про обов’язкову евакуацію дітей у дводенний строк з дня його прийняття повідомляється Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Уповноважений Президента України з прав дитини, відповідні територіальні органи центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей.
Зазначені органи та посадові особи здійснюють контроль за дотриманням прав дітей в ході проведення їх обов’язкової евакуації.
Обов’язкова евакуація дітей проводиться у безпечні райони, визначені органом, який приймає рішення про проведення евакуації.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування забезпечують невідкладне (у строк, що не перевищує 24 години від дня прийняття рішення про обов’язкову евакуацію) оповіщення та інформування населення про обов’язкову евакуацію дітей, у тому числі про строки прибуття та адресу збірних пунктів для евакуації.
Орган, що прийняв рішення про обов’язкову евакуацію дітей, є відповідальним за законність і своєчасність проведення такої евакуації.
Читайте також: Не менше 10% годин підвищення кваліфікації педагогів має бути присвячено питанням психологічної підтримки
Така евакуація може здійснюватися за участі громадських об’єднань, до статутних завдань яких віднесені питання захисту прав дітей та/або сприяння проведенню обов’язкової евакуації населення.
Евакуйовані діти разом з їх батьками, особами, які їх замінюють, або іншими законними представниками розміщується в готелях, санаторіях, пансіонатах, будинках відпочинку, дитячих оздоровчих таборах та у придатних для проживання будівлях підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Плата за проживання та за житлово-комунальні послуги із зазначених осіб протягом періоду їх обов’язкової евакуації не стягується.
Центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей, на підставі інформації місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування про наявність у безпечних районах прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, сімей патронатних вихователів, закладів, в яких передбачається цілодобове перебування дітей, визначає прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, сім’ї патронатних вихователів, заклади, до яких буде евакуйовано дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, залишених без батьківського піклування, з урахуванням їх віку та стану здоров’я.
Порядок проведення евакуації дітей в умовах воєнного стану, порядок їх розміщення, а також фінансування заходів з такої евакуації відповідно до цього Закону визначається Кабінетом Міністрів України.
Будь-які дії або бездіяльність, спрямовані на перешкоджання законній обов’язковій евакуації дітей в умовах воєнного стану, тягнуть за собою відповідальність, установлену законом.