Connect with us

Законодавство

Оновлення закону про оцінку майна: чому потрібні зміни?

Опубліковано

Для початку зазначу, що з часу прийняття Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» вже минуло понад 20 років. Тож і його оновлення дозволить вирішити кілька важливих питань.

Читайте також: Методику оцінки збитків за зруйноване майно підприємств можна обговорити

Оновлення методології. Проект Закону України № 7386 від 17.05.2022 р., яким передбачаються зміни у вищезгаданий закон, пропонує запровадити ряд корисних новацій, зокрема в методичному і організаційному забезпеченні практичної вартісної оцінки. Справа в тому, що з 2001 року, коли був прийнятий чинний закон, в професійній оцінці відбулися значні зміни. На часі – об’єднання оціночних спеціалізацій, зміцнення методичної бази й стандартизації методів оцінки майна. Це необхідно для підвищення якості послуг оцінювачами та покращення методичної основи.

Нові особливості кваліфікації. Практика вартісної оцінки засвідчила, що виділення окремих спеціалізацій з оцінки рухомого майна вносить незрозумілості щодо визначення майна, яке може входити до переліку оціночних спеціалізацій. У проекті згаданого закону ці невизначеності ліквідуються шляхом введення трьох напрямів оцінки майна, за якими будуть кваліфікуватись оцінювачі:

– Оцінка об’єктів нерухомого майна (нерухомості);

– Оцінка рухомого майна;

– Оцінка бізнесу, інтересів у бізнесі, фінансових інструментів та нематеріальних активів.

Цілком логічно, що кваліфікаційне свідоцтво за третім напрямом буде видаватися оцінювачу за одночасної наявності в нього першої та другої кваліфікації. Зараз, у рамках діючого Закону про оцінку, можна отримати окремо кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з будьякої спеціалізації. При цьому виникає ряд непорозумінь, оскільки проведення оцінки в рамках певних спеціалізацій неможливе без знання оцінки в інших спеціалізаціях.

Читайте також: Затверджено показники нормативної грошової оцінки земель на час воєнного стану

Міжнародні стандарти і чому вони потрібні. Однією з найважливіших новел проекту закону є те, що методичне регулювання оцінки майна здійснюється відповідно до Міжнародних стандартів оцінки (МСО), які розробляються Міжнародною радою зі стандартів оцінки. Перехід від національних до міжнародних стандартів оцінки в плані методичного регулювання дасть можливість українським оцінювачам право проводити оцінку майна відповідно до вимог Міжнародних стандартів з фінансової звітності, які базуються на МСО. Така норма проекту закону вкрай необхідна, оскільки Національні стандарти оцінки не можуть оперативно змінюватися так, як це притаманно Міжнародним стандартам оцінки, які постійно розвиваються та вдосконалюються.

Прощавай, фракційна оцінка. Ще одна корисна пропозиція – ліквідація окремої оцінки земельних ділянок та об’єктів, які на них зведені. До цих пір в Україні оцінка земельних ділянок і земельних поліпшень регулюються положеннями різних законів – «Про оцінку земель» та «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», відповідно. Новий законопроект передбачає, що як і в усьому світі, оцінка нерухомості – це й оцінка власне земельної ділянки та оцінка земельних поліпшень, що на ній розташовані. Це означає, що при здійсненні цивільно-правових угод потрібно буде лише одна оцінка нерухомого майна, а не дві, як дотепер.

Степан МАКСИМОВ,
президент ГО «Всеукраїнська
асоціація фахівців оцінки»

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.