Законодавство
Операторів систем передачі електроенергії сертифікуватимуть за правилами ЄС
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі» від 15 квітня 2021 р. № 1396-IX, яким передбачено стратифікування оператора у відповідності з вимогами Третього енергопакету ЄС.
Так, врегульовано питання сертифікації оператора системи передачі електричної енергії за моделлю відокремлення ISO, яка передбачає, що такий оператор користується майном, яке забезпечує цілісність об’єднаної енергетичної системи України, водночас це майно залишається у власності держави.
Змінами до Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено:
- особливі вимоги про відокремлення і незалежність оператора системи передачі за моделлю відокремлення ISO;
- обов’язки Регулятора, оператора системи передачі та власника системи передачі відповідно до моделі відокремлення ISO;
- вимоги до незалежності власника системи передачі та зобов’язання ОСП в частині розроблення і запровадження програми відповідності, в якій визначаються заходи для уникнення дискримінаційних дій з боку оператора системи передачі та моніторингу виконання таких заходів.
Внесено зміни і до Господарського кодексу, якими передбачено, що Регулятор під час погодження інвестицій ОСП керується, зокрема необхідністю забезпечення безпеки передачі електричної енергії, операційної безпеки ОЕС України. Об’єкти державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, закріплюються на праві господарського відання за відповідним суб’єктом господарювання на підставі рішення суб’єкта управління та договору.
За змінами до Закону України «Про управління об’єктами державної власності» суб’єктом управління об’єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, може бути лише уповноважене Кабінетом Міністрів України міністерство.
Окрім цього, змінами до Закону України «Про Кабінет Міністрів України» встановлено, що виключно за погодженням з Кабінетом Міністрів приймаються рішення щодо управління корпоративними правами, що належать державі та стосуються правочинів, наслідком яких може бути припинення права господарського відання на майно, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії.