Законодавство
Органи для пересадки не вилучатимуть у померлих внаслідок збройної агресії
![](https://lexinform.com.ua/wp-content/uploads/2024/07/doctor-in-glasses-and-white-coat-with-stethoscope-2023-11-27-05-22-38-utc.jpg)
Набрав чинності Закон України від 9 січня 2025 р. № 4203-IX щодо удосконалення організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації, інших питань у сфері охорони здоров’я.
Зокрема змінами до ст. 17 Закону України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині»:
1) заборонено вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів у померлих осіб, які належать до:
– дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
– осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними;
– осіб, особистість яких не встановлена (невстановлені особи);
– осіб, загиблих (померлих) внаслідок застосування заходів примусу працівниками правоохоронних, силових та інших структур, які уповноважені законом чи іншими нормативно-правовими актами використовувати та застосовувати заходи примусу;
– осіб із складових сил оборони та сил безпеки, які загинули при виконанні ними службових обов’язків в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану»;
– осіб, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України;
2) унормовано, що анатомічний матеріал, який встановлено непридатним для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів, може бути переданий для науково-практичної діяльності в галузі охорони здоров’я.
Крім того, передбачено створення Національного трансплантологічного комітету, визначено особливості трансплантації за принципом «доміно», а також встановлено, що власниками українських інформаційних систем та реєстрів потенційних донорів гемопоетичних стовбурових клітин мають бути виключно зареєстровані в Україні юридичні особи, що мають статус неприбуткової організації.
Внесено зміни й до п. 2 ч. 3 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.