Законодавство
Ознаки фіктивного банкрутства встановлюватимуть за новим Порядком
Набрав чинності наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку проведення аналізу фінансово-господарського стану суб’єктів господарювання щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства» від 10 вересня 2020 р. № 3105/5.
Відповідно до затвердженого Порядку аналіз проводиться згідно з Методичними рекомендаціями щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 19 січня 2006 р. № 14 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 26 жовтня 2010 р. № 1361).
Арбітражний керуючий, призначений судом розпорядником майна, проводить аналіз до проведення перших зборів кредиторів та подає результати аналізу до господарського суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію.
Міністерство юстиції України організовує проведення аналізу щодо державних підприємств і підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50%, шляхом його здійснення структурним підрозділом Мін’юсту, який забезпечує реалізацію повноважень державного органу з питань банкрутства, або міжрегіональними управліннями Міністерства юстиції України за дорученням Мін’юсту.
Проведення аналізу державним органом з питань банкрутства не звільняє арбітражного керуючого від обов’язку проведення аналізу того самого суб’єкта господарювання.
Міністерство юстиції України складає висновки про наявність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства шляхом їх підготовки структурним підрозділом або територіальним органом за дорученням Мін’юсту.
Структурний підрозділ або територіальний орган проводить аналіз або складає висновки протягом 30 календарних днів з дня надходження запиту щодо проведення аналізу або складення висновків з копіями всіх необхідних документів або з дня надходження копій таких документів від арбітражного керуючого та/або боржника.
Про результати проведеного аналізу або складених висновків суб’єкт запиту повідомляється листом за підписом керівника структурного підрозділу або територіального органу.
Водночас визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 26 лютого 2013 р. № 327/5 «Про затвердження Порядку проведення аналізу фінансово-господарського стану суб’єктів господарювання державних підприємств і підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п’ятдесят відсотків, та підготовки на запити суду, прокуратури або іншого уповноваженого органу висновків про наявність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства».