Законодавство
Перед Президентом України вибачаться, якщо не усунуть в порядку імпічменту
Набрав чинності Закон України «Про особливу процедуру усунення Президента України з поста (імпічмент)» від 10 вересня 2019 р. № 39-IX.
З метою створення правових засад для гарантування реалізації народними депутатами України як представниками українського народу парламентського контролю за дотриманням главою держави Конституції та законів України, відновлення системи стримувань та противаг шляхом забезпечення можливості практичної реалізації процедури імпічменту Президента України, Законом визначено порядок дострокового припинення повноважень Президента України у разі усунення з поста в порядку імпічменту.
Процедура імпічменту зініціюється більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України (ст. 3 Закону № 39-IX).
З метою повного, всебічного та неупередженого розслідування утворюється спеціальна тимчасова слідча комісія, до складу якої входитимуть народні депутати України (з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій та груп), спеціальний прокурор і спеціальні слідчі (ст.ст. 4, 5 Закону № 39-IX).
Захист прав, свобод і законних інтересів глави держави у процедурі імпічменту забезпечуватимуть захисники Президента України – не більше 5-ти (ст. 8 Закону № 39-IX).
Спеціальна тимчасова слідча комісія готуватиме висновки і пропозиції за дослідженими обставинами вчинення Президентом України державної зради або іншого злочину (ст. 10 Закону № 39-IX).
Пленарне засідання Верховної Ради України, на якому розглядатимуться вказані висновки і пропозиції, буде відкритим, за винятком випадків, коли висновки і пропозиції або додані до них матеріали міститимуть інформацію, що становить державну або іншу охоронювану законом таємницю (ст. 12 Закону № 39-IX).
Після прийняття Верховною Радою України рішення про звинувачення Президента України, ВР звертатиметься до Конституційного Суду України – для отримання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту) та Верховного Суду – для одержання висновку про те, що діяння, в яких звинувачується Президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину) (ст. 19 Закону № 39-IX).
Рішення про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту прийматиметься лише у разі, якщо висновки Конституційного Суду України та Верховного Суду засвідчать дотримання вимог Конституції та законів України (ст. 20 Закону № 39-IX).
Відповідне рішення вважатиметься прийнятим, якщо за нього проголосує не менш як три чверті народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України (ст. 21 Закону № 39-IX).
У разі неприйняття Верховною Радою України постанови про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту головуючий від імені парламенту вибачиться перед Президентом України (ст. 22 Закону № 39-IX).
Також Законом встановлено необхідну відкритість та гласність під час розслідування обставин щодо вчинення Президентом України державної зради або іншого злочину та прийняття Верховною Радою України відповідних рішень.