Законодавство
Перезавантаження органів прокуратури
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19 вересня 2019 р. № 113-IX.
Законом, з метою створення передумов для побудови системи прокуратури, передусім пов’язаних із кадровим перезавантаженням органів прокуратури внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру», а також до низки інших законів, пов’язаних переважно із необхідністю зміни назв органів прокуратури, а саме:
Нова структура органів прокуратури включатиме:
- Офіс Генерального прокурора,
- обласні прокуратури,
- окружні прокуратури.
Національну академію прокуратури України буде перетворено на Тренінговий центр прокурорів України (ст.ст. 7, 80 Закону «Про прокуратуру»).
Підлягають ліквідації військові прокуратури, але при цьому встановлено право Генерального прокурора у разі потреби утворювати спеціалізовані прокуратури на правах структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур (ст.7 Закону «Про прокуратуру»).
Генеральному прокурору надається право ліквідовувати та реорганізовувати окружні та обласні прокуратури, повноваження щодо затвердження стратегії розвитку прокуратури, системи оцінювання якості роботи прокурорів, порядку вимірювання та регулювання навантаження на прокурорів, порядку розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов’язків, встановлених для відповідної адміністративної посади (ст.9 Закону «Про прокуратуру»).
Надається можливість для всіх кандидатів із вищою юридичною освітою та стажем роботи у сфері права брати участь у відборі на заміщення посад в усіх органах прокуратури (ст. 27 Закону «Про прокуратуру»).
Зменшується максимальна кількість працівників органів прокуратури з 15000 до 10000 осіб. Підвищується базовий посадовий оклад прокурора з 12 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Встановлюється обмеження в розмірі 25% для максимального розміру премії прокурора за результатами календарного року, яка нараховується виключно відповідно до оцінки роботи прокурора (ст.ст. 14, 81 Закону «Про прокуратуру»).
Прокурори, які на день набрання чинності Законом займають посади прокурорів у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому «Прикінцевими і перехідними положеннями» цього Закону. Атестація не поширюється на прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та проводиться кадровими комісіями, які оцінюють професійну компетентність прокурорів, їх професійну етику та доброчесність.
Тимчасово, до 1 вересня 2021 року, зупиняються повноваження Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, і встановлюється, що Генеральний прокурор затверджує порядок проведення добору кадровими комісіями на зайняття вакантної посади прокурора; визначає порядок заміщення тимчасово вакантних посад прокурорів в органі прокуратури; призначає осіб на адміністративні посади в Офісі Генерального прокурора та на посаду керівника обласної прокуратури (за схваленням Комісії з добору керівного складу органів прокуратури); визначає порядок розгляду дисциплінарних скарг кадровими комісіями про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження; визначає порядок прийняття рішення кадровими комісіями за результатами дисциплінарного провадження і за наявності підстав, передбачених Законом України «Про прокуратуру», про накладення на прокурора дисциплінарного стягнення або рішення про неможливість подальшого перебування особи на посаді прокурора.