Законодавство
Підручники для конкурсного відбору допускаються тільки з грифом
Набрав чинності наказ Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Порядку конкурсного відбору підручників (крім електронних) та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників» від 21 вересня 2021 р. № 1001.
Відповідно до затвердженого Порядку конкурс підручників проводиться окремо для певного року навчання закладів загальної середньої освіти. Конкурс підручників із вибірково-обов’язкових предметів для 10, 11(12) класів проводиться під час проведення Конкурсу підручників для 10 класу ЗЗСО.
Читайте також: Оновлено процедуру обрання керівника закладу вищої освіти
Конкурс посібників може проводитися як окремо для певного року навчання ЗЗСО, так і для кількох років одночасно.
Конкурс проводиться у два етапи:
- I етап – вибір підручників/посібників закладами освіти, визначеними цим Порядком, за їх електронними версіями та їх обговорення;
- II етап – проведення експертизи художньо-технічного редагування підручників/посібників.
Інформація щодо проведення Конкурсу оприлюднюється на офіційному веб-сайті МОН, веб-сайті Конкурсної установи протягом двох робочих днів із дня видання МОН наказу про проведення Конкурсу.
У Конкурсі можуть брати участь фізичні та юридичні особи, які володіють виключними майновими правами на використання підручника/посібника та надають згоду передати на безоплатній основі МОН та Конкурсній установі (у разі укладання договорів на видання підручників/посібників за рахунок коштів державного бюджету) право на розміщення підручників/посібників в електронній формі у форматі pdf на офіційному веб-сайті Конкурсної установи для безоплатного доступу користувачам мережі Інтернет строком на п’ять років.
Читайте також: Розблоковано роботу Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти
На Конкурс подаються підручники/посібники, яким надано гриф відповідно до Порядку надання грифів навчальній літературі та навчальним програмам, затвердженого наказом МОН від 20 липня 2020 р. № 931, на підставі експертних висновків комплексної експертизи.
Один автор (авторський колектив) може подати на Конкурс, зокрема через іншого Учасника, не більше одного підручника/посібника з однієї назви підручника/посібника, у тому числі у співавторстві з іншими особами.
Після закінчення строку подання комплектів конкурсних матеріалів і до завершення Конкурсу органам державної влади та місцевого самоврядування забороняється вчиняти дії із замовлення та поширення прихованої реклами щодо підручників/посібників, поданих на Конкурс.
Для проведення Конкурсу створюються такі комісії:
- Комісія з прийому комплектів конкурсних матеріалів Конкурсу (далі – Комісія ПККМ);
- Конкурсна комісія;
- Комісія з художньо-технічного редагування;
- Апеляційна комісія.
Дія цього Порядку не поширюється на конкурсний відбір підручників/посібників для осіб з особливими освітніми потребами (окрім осіб з порушеннями зору) і педагогічних працівників, які працюють з такими особами.
Також встановлено, що у 2021 – 2022 навчальному році друга половина підручника/посібника, що подається на Конкурс, може бути представлена у вигляді видавничого оригіналу, у разі подання підручника/посібника у двох частинах – друга половина кожної частини.
Водночас, визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства освіти і науки України від 17 липня 2019 р. № 1002 «Про затвердження Порядку конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників».
Нагадаємо, заклади вищої освіти публікуватимуть щорічні звіти на своїх сайтах.