Connect with us

Законодавство

Підвідомче Мінфіну Бюро фінансових розслідувань планується створити найближчим часом

Опубліковано

Представник фракції Слуга народу народний депутат Д. Гетманцев висунув пропозицію щодо створення нової цивільної служби при Мінфіні. На нову організацію пропонується покласти обов’язки розслідування злочинів проти держави, вчинених у сфері фінансів. Нова структура повинна буде замінити діючу податкову поліцію і перетворитися в ефективний механізм боротьби зі злочинами проти держави у фінансовій сфері. Пункти пропозиції відзначені в поданому законопроекті №1208, зареєстрованого у Верховній Раді України від 30 серпня 2019 року. З метою прискорення прийняття до розгляду нового законопроекту, 4 вересня 2019 року Президент України визначив його як невідкладний.
В даний час Гетманцев обіймає посаду голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. Комітет є профільним і є визначеним як пріоритетний для запропонованого законопроекту. Нормами законопроекту запропоновано:

  1. Проведення ліквідації держоргану – податкової міліції.
  2. Провести поділ функцій в податковій службі на такі що носять правоохоронний і сервісний характер.
  3. Провести аналітику діяльності органів, в чиїх повноваженнях боротьба зі злочинністю в сфері фінансів з метою оптимізації їх роботи і усунення дублювання обов’язків.

Від народного депутата Гетьманської надійшла пропозиція створення Бюро фінансових розслідувань як центрального органу виконавчої влади, покликаного реалізовувати госполіттіку у напрямку запобігання, виявлення перешкоди, розкриття і розслідування кримінальних правопорушень, вчинених у сфері господарської діяльності. Основною ознакою таких злочинів, розслідування яких буде входити в обов’язки Бюро, є завдані збитки публічним громадським інтересам фінансової сфери.

Контролюючим діяльність нової структури органом буде призначений Кабінет міністрів України. Свою функцію нагляду і контролю за діями структури Кабмін буде здійснювати через Міністра фінансів. На базі Бюро, крім центрального апарату, буде створено ще сім територіальних управлінь. Їх статус буде визначений як юридичні особи публічного права. Відзначено можливість переходу працівників податкової міліції на посади в Бюро на конкурсній основі, в рівних умовах з іншими учасниками.

До законопроекту була додана пояснювальна записка, в якій мова йде про відсутність наміру проводити ліквідацію підрозділів структури СБУ або МВС. Але повноваження з розслідування економічних злочинів будуть належати Бюро фінансових розслідувань. Визначено також і статті Кримінального кодексу України, що підпадають під юрисдикцію розслідування ново створеним органом. Йдеться про основні 25 статей ККУ, що передбачають відповідальність за вчинення таких злочинів у фінансовій сфері як:

  1. Ведення фіктивної підприємницької діяльності.
  2. Проведення легалізації тих доходів, які отримані незаконним шляхом.
  3. Нецільове використання коштів, отриманих з бюджетного резерву.
  4. Вжиті дії, спрямовані на ухилення від сплати податків (повне або часткове).

Крім основних статей підслідності, відзначені ще 5 додаткових. Їх норми містять санкції за заподіяння майнової шкоди шляхом шахрайства (використовуючи довірчі відносини або ж обманним шляхом); дії, які пов’язані з документацією по грошовим переказам, платіжними картками та іншими банківським послугам і продуктам, які можуть відкрити незаконний доступ до банківських рахунків; підробка штампів, печаток чи бланків.

Проведення досудового слідства детективами Бюро фінансових розслідувань передбачено і в разі вчинення злочинів за статтею 222 Кримінального кодексу України. Додатково зазначено, що ця стаття буде підпадати під юрисдикцію нової служби тільки в тому випадку, якщо нанесені злочином збитки становитимуть 1500 і більше мінімумів доходу громадян. Примітною особливістю можна назвати і те, що розрахунки проводяться, спираючись на офіційно закріплений розмір мінімального доходу громадян в рік скоєння злочину.
Передбачено й ті дії, які допоможуть підтримувати законність роботи структури, запобігати корупції в Бюро. Для цього, 1 раз на рік передбачено проходження психофізіологічного опитування із застосуванням поліграфа. Така процедура буде обов’язковою для всіх співробітників Бюро, включаючи керівний склад, детективів, представників центрального та територіальних відділень. Іншими словами поліграф повинні будуть проходити щорічно все ті особи яким присвоєно спеціальні звання.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.