Connect with us

Законодавство

Померлою особу можна буде оголосити після 6 місяців від настання обставин, які загрожували їй смертю

Опубліковано

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону № 12451 щодо визначення строків оголошення судом померлою фізичної особи, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом.

Ініціатори проекту зазначають, що одні суди вважають, що строки, визначені в ч. 2 ст. 46 Цивільного кодексу України слід обраховувати з моменту настання події (яка могла призвести до смерті особи), а не з моменту закінчення дії воєнного стану на території держави, інші ж вважають, що відлік строку для оголошення фізичної особи померлою внаслідок воєнних дій, збройного конфлікту має починатися саме з дня закінчення воєнних дій на території держави.

Порушене питання було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі № 755/11021/22, яка прийняла рішення у вказаній справі 11 грудня 2024 р.

Читайте також: Незнання про смерть спадкодавця та перебування спадкоємця за межами країни не є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини

Разом із тим, висновки Великої Палати Верховного Суду лише частково вирішують існуючу законодавчу проблему, оскільки не враховуються і не можуть бути визнанні померлими військовослужбовці, що зникли безвісти в Курській області, а також є області (райони), в яких є зниклі безвісти військовослужбовці під час виконання військового обов’язку із захисту Батьківщини, де бойові дії не проводяться, але військові загинули без можливості ідентифікації.

З огляду на це, новою редакцією ч. 2 ст. 46 Цивільного кодексу України пропонується встановити, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв’язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців від настання обставин, які загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель.

Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.