Законодавство
Помічники не мають підміняти суддів у виконанні ними своїх функцій
Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок щодо законопроектів «Про внесення змін до Законів України «Про доступ до судових рішень» та «Про електронні довірчі послуги» щодо оформлення електронних примірників судових рішень» № 6377 та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оформлення електронних примірників судових рішень» № 6377-1.
У висновку зазначається, що проектом Закону № 6377 пропонується до повного переходу на електронний документообіг у сфері правосуддя надати судді можливість делегувати своєму помічнику право підписання електронного примірника судового рішення в автоматизованій системі діловодства суду кваліфікованим електронним підписом та надсилання рішення до Єдиного державного реєстру судових рішень за умови попереднього підписання суддею судового рішення в паперовій формі. Альтернативним проектом передбачено наділити помічника судді повноваженнями за дорученням судді підписувати електронний примірник судового рішення власним кваліфікованим електронним підписом.
Читайте також: КПК не забороняє суддям готувати один чи кілька альтернативних проектів судового рішення до початку судового засідання
Така законодавча ініціатива не узгоджується з нормами чинного законодавства.
Зокрема чинним процесуальним законодавством не передбачено можливості делегування помічнику судді повноважень судді щодо підписання рішення суду, оскільки це є обов’язком, повноваженнями та прерогативою судді (суддів), який (які) розглядає (розглядають) справу.
Суддя несе персональну відповідальність за судові рішення, які приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті. Передбачена відповідальність саме судді за безпідставне затягування або невжиття заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом, зволікання з виготовленням вмотивованого судового рішення, несвоєчасне надання суддею копії судового рішення для її внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень. Помічники суддів мусять підтримувати, а не замінювати суддів у виконанні ними своїх функцій.
Читайте також: Судді вищих судів притягуватимуть до відповідальності за неповагу до суду
У випадку ухвалення проекту крім використання кваліфікованого електронного підпису судді, помічнику судді буде надано доступ до особистих пароля та логіна судді в автоматизованій системі документообігу суду, які він буде використовувати для входу в систему, зокрема з метою підписання рішення та надсилання до Єдиного державного реєстру судових рішень. При цьому відповідальність помічника судді за відповідність електронного примірника судового рішення рішенню, яке було ухвалене в нарадчій кімнаті та підписане суддею в паперовій формі, проектами не передбачена.
Передбачена альтернативним проектом можливість підписання помічником судді судового рішення в електронній формі власним електронним підписом призведе до існування рішення суду в електронній та паперовій формах з підписами різних осіб: судді – в паперовій формі та помічника судді – в електронній формі, що суперечитиме засадам здійснення судочинства в Україні.
Водночас ВРП вважає, що доцільним є закріплення на законодавчому рівні права судді уповноважувати свого помічника на здійснення окремих функцій, пов’язаних із виготовленням та технічним оформленням судового рішення.