Connect with us

Законодавство

Про зміни до ПКУ щодо оподаткування сільгоспкооперативів

Опубліковано

Артем Чорноморов, народний депутат України, політична партія «Слуга народу»

Комітет Верховної Ради з питань євроінтеграції підтримав законопроекти, які вносять зміни до Податкового кодексу України, що стосуються оподаткування сільськогосподарських кооперативів.

Мова про законопроекти № 4457 та № 4457-1, які були підтримані членами комітету та визнані такими, положення яких не суперечать угоді про асоціацію, праву Європейського Союзу та/або міжнародно-правовим зобов’язанням України.

Додам, що Мінагрополітики підтримує обидва законопроекти. Проте проект закону, поданий народними депутатами (№ 4457-1), є дещо ширшим і розв’язує питання запобігання подвійному оподаткуванню сільгоспкооперативів при виплаті патронажних дивідендів його членам. Така практика поширена в Європейському Союзі, а також у США, Канаді та багатьох інших країнах.

Читайте також: Учасникам бойових дій передаватимуть землі сільськогосппідприємств, які не використовуються

Натомість урядовий законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сільськогосподарських кооперативів» (№ 4457) приводить положення кодексу у відповідність із Законом «Про сільськогосподарську кооперацію», зокрема, впорядковує термінологію Податкового кодексу відповідно до закону та встановлює особливості оподаткування виплати патронажних дивідендів.

Документ пропонує виключити кошти, які повертаються члену сільськогосподарського кооперативу, що діє без мети отримання прибутку, внаслідок надлишково сплаченої вартості послуг, із загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на прибуток. Також не оподатковуються частка в статутному капіталі кооперативу й поворотний цільовий внесок, що повертаються в разі припинення ним членства.

Депутатський законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сільськогосподарських кооперативів» (№ 4457-1) також пропонує привести термінологію кодексу у відповідність до закону «Про сільськогосподарську кооперацію» та встановлює особливості оподаткування виплати патронажних дивідендів. Документ, зокрема, дозволяє не сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток підприємств при виплаті патронажних дивідендів такими кооперативами. Водночас отримані юридичними та фізичними особами – членами кооперативу – патронажні дивіденди підлягають оподаткуванню як дохід такої особи.

Сільськогосподарська кооперація вигідна як з економічної, так і соціальної точок зору. Вплив одних переваг відбувається безпосередньо, наприклад, завдяки їм зростає чистий прибуток та заощадження. Інші впливають опосередковано, наприклад, сприяють формуванню ринкових цін чи підвищенню якості товарів та послуг. Також треба пам’ятати, що плюси кооперації можуть проявлятися як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.

Читайте також: Збитки від тимчасового зайняття земель сільгосппризначення для потреб оборони буде відшкодовано

До основних переваг сільськогосподарських кооперативів належать:

  • демократичність та прозорість сільськогосподарської діяльності;
  • зростання прибутку;
  • підвищення якості продукції та послуг;
  • зменшення витрат на купівлю сировини;
  • розширення ринку збуту товарів та покращення конкуренції;
  • юридична підтримка;
  • соціально-економічний розвиток регіону.

Аграрні об’єднання дозволяють фермерам контролювати канали постачання та збуту. Разом з іншими учасниками вони можуть купувати сировину та продавати свої товари та послуги за більш вигідними цінами. Також сільськогосподарські кооперативи підвищують конкурентоспроможність індивідуальних виробників та привертають увагу великих гравців ринку до їхніх товарів. А ще аграрні об’єднання підвищують рентабельність бізнесу окремих фермерів.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.