Законодавство
Розміщення тимчасових споруд для життєзабезпечення населення не потребує дозвільних документів
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2023 р. № 904, якою визначено механізм розроблення, погодження, оприлюднення схеми розміщення тимчасових споруд для життєзабезпечення населення, її складу та змісту, вимог до тимчасових споруд для життєзабезпечення населення, їх зведення, перенесення та демонтажу, в тому числі мінімально необхідних вимог для життєзабезпечення населення, зокрема населення, постраждалого від надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів, евакуйованого населення, внутрішньо переміщених осіб, а також осіб, задіяних в обстеженні та відновленні пошкоджених об’єктів, виконанні відновлювальних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, бойових дій або терористичних актів.
Затверджений нею Порядок:
– застосовується під час розміщення тимчасових споруд для життєзабезпечення населення за рахунок коштів державного або місцевого бюджету у період дії правового режиму воєнного стану, надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях та протягом одного року з дня припинення чи скасування правового режиму воєнного стану і повинен враховуватися під час укладання угод про надання (фінансування, розміщення) таких споруд у рамках міжнародної технічної допомоги;
– не поширюється на розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, будівельних майданчиків, а також розміщення тимчасових споруд у межах зон особливого режиму використання земель.
Читайте також: Захисні споруди. Безперешкодний цілодобовий доступ населення та систематичні перевірки стану
Зокрема передбачено, що тимчасові споруди (комплекси тимчасових споруд) не є об’єктами будівництва у розумінні Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та об’єктами нерухомого майна у розумінні Цивільного кодексу України.
Розміщення тимчасової споруди (комплексів тимчасових споруд) здійснюється за ініціативою управителя відповідно до рішення голови відповідної сільської, селищної, міської ради або начальника військової адміністрації (у випадках, передбачених законодавством) на підставі затвердженої схеми розміщення тимчасової споруди (комплексів тимчасових споруд), що включає документацію у вигляді текстових та графічних матеріалів, якою визначаються планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення щодо розміщення, зведення (монтажу), безпечної експлуатації (використання за призначенням), демонтажу з можливістю подальшого переміщення та повторного використання або без такого використання тимчасової споруди (комплексу тимчасових споруд) та інженерних мереж, необхідних для функціонування таких споруд, а також необхідних ресурсів і витрат коштів (кошторисів).
Земельні відносини щодо розміщення тимчасових споруд (комплексів тимчасових споруд) регулюються п. 27 розд. X «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
Органам та посадовим особам місцевого самоврядування, військовим адміністраціям населених пунктів рекомендовано вжити заходів, зокрема до дотримання вимог доступності (інклюзії) до наявних тимчасових споруд для життєзабезпечення населення, передбачених цією постановою.
Крім того, перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 406, доповнено такими роботами – розміщення тимчасових споруд, їх комплексів, призначених для життєзабезпечення (тимчасового проживання та обслуговування) населення, зокрема населення, постраждалого внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів, евакуйованого населення, внутрішньо переміщених осіб, а також осіб, задіяних в обстеженні та відновленні пошкоджених об’єктів, виконанні відновлювальних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, бойових дій або терористичних актів.
Зміни внесено й до Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 681.
Нагадаємо, Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси