Connect with us

Законодавство

Розвиток цифрової економіки за рахунок погіршення трудових гарантій працівників

Дата публікації:

Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок розглянув проект Закону «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 4303.

Як зазначає СПО, автори законопроекту нехтуючи міжнародним досвідом США, Великобританії, Іспанії, Бельгії та Австралії і судовою практикою, вважають за необхідне в законопроекті легалізувати найгірші форми експлуатації працівників вже діючих в Україні транснаціональних гіг-платформ (Uber, Glovo, Bolt, інші), виділивши у законодавстві окрему категорію «гіг-працівники», мотивуючи погіршення їх базових трудових гарантій міркуваннями інвестиційної привабливості та розвитку технологій.

Законопроект:

– передбачає регулювання трудових відносин лише гіг-контрактами між гіг-працівниками та резидентами вільної економічної зони «Дія City», в обхід трудового законодавства 11 статтями проекту Закону, які по суті захищають лише інтереси роботодавця;

– позбавляє гіг-працівників гарантій на оплату праці, права на відпустку, безпечні умови праці, захист від незаконного звільнення, на об’єднання у профспілки і на страйк, на укладання колективних договорів і вирішення колективних трудових спорів;

– не регулює для гіг-працівників фіксований робочий час та не визначає поняття «мінімальна зарплата»;

– створює умови для надмірної експлуатації, соціальної незахищеності, процесу зменшення на ринку праці робочих місць з офіціальним працевлаштуванням і гідною працею та переходу на ілюзорну зайнятість.

Зазначене порушує принципи та положення ст.ст. 8, 22, 36, 43, 44, 46, 64 Конституцією України. Крім того, окремі норми законопроекту порушують вимоги основоположних міжнародних правових актів.

Такі підходи, у разі ухвалення законопроекту Верховною Радою, відкинуть Україну у врегулюванні правовідносин цієї сфери на 20 років і тому та навряд чи сприятимуть динамічному розвитку української економіки в цілому.

Отже, Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок пропонує Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації та народним депутатам України – авторам законопроекту провести комітетські слухання із обговорення законопроекту і, за їх результатами, створити робочу групу із залученням експертів від сторін соціального діалогу для кардинального доопрацювання цього проекту.

Законодавство

За умисне декларування недостовірної інформації – позбавлення волі

Опубліковано

on

У Верховній Раді України зареєстровано принаймні 3 законопроекти, які можуть стати основою для вирішення питання відновлення кримінальної відповідальності за умисне декларування недостовірної інформації та її неподання, а саме:

№ 4434, ініційований Президентом України;

№ 4304, зареєстрований за ініціативи Голови Верховної Ради України та ще 124 депутатів;

№ 4310-1, ініційований 3 народними депутатами.

«Усі ці три законопроекти передбачають обґрунтоване покарання у вигляді позбавлення волі за умисне декларування недостовірної інформації, що є необхідним компонентом для ефективного запобігання корупції», – повідомив Голова НАЗК Олександр Новіков.

Законопроект Президента уводить кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до 2 років за умисне декларування недостовірних відомостей на суму понад 2000 прожиткових мінімумів (4,054 млн грн).

Проект, запропонований Головою Верховної Ради, передбачає кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі до 2 років за умисне декларування недостовірних відомостей на понад 250 прожиткових мінімумів (525,5 тис. грн) та умисне неподання декларації.

Ініційований 3 народними депутатами законопроект пропонує покарання у вигляді позбавлення волі до 2 років у разі, якщо посадовець умисно не задекларував статки вартістю понад 500 прожиткових мінімумів (1,051 млн грн) або умисно не подав декларацію.

Читати далі

Законодавство

Посилення відповідальності за містобудівні порушення сприятиме корупції

Опубліковано

on

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело антикорупційну експертизу проекту Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за правопорушення у сфері містобудування» № 3876.

Як зазначає НАЗК, результати антикорупційної експертизи свідчать, що положення документу містить корупціогенний фактор.

У ст. 450, якою пропонується доповнити Кримінальний кодекс України й встановити кримінальну відповідальність за самочинне будівництво, вживаються категорії оцінного характеру «істотне порушення будівельних норм, нормативних документів, обов’язковість застосування яких встановлена законодавством».

Термін «істотний» вживається в чинних нормах КК України для визначення розміру шкоди, а не для кваліфікації порушень. Тому пропоноване проектом формулювання суперечать принципу юридичної визначеності правових норм та створює передумови для корупційних правопорушень.

У зв’язку з цим НАЗК рекомендує доопрацювати вказане положення – виключити з тексту проекту  згадане оцінне поняття або розкрити його зміст в тексті відповідної статті Особливої частини КК України.

Читати далі

Законодавство

Дітям, потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які не харчувалися в закладах освіти у період карантину, виплатять компенсацію

Опубліковано

on

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1997 р. № 155» від 18 листопада 2020 р. № 1175.

Новим абзацом п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1997 р. № 155 «Про порядок та розміри компенсаційних виплат дітям, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено грошову компенсацію на дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та дітей з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, які не харчувалися в закладах освіти, що розташовані на територіях радіоактивного забруднення у період карантину.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram