Законодавство
Сховища ядерного палива убезпечать від потрапляння води
Набрав чинності наказ Державної інспекції ядерного регулювання України «Про затвердження Вимог безпеки під час поводження з ядерним паливом» від 21 червня 2019 р. № 269.
Вимоги поширюються на атомні станції, дослідницькі ядерні реактори, сховища свіжого ядерного палива атомних станцій, обладнання для поводження зі свіжим, опроміненим та відпрацьованим ядерним паливом, тощо. В межах активної зони ядерної установки Вимоги не діють.
Основними принципами поводження з ядерним паливом (ЯП) є принцип забезпечення виникнення самопідтримуючої ланцюгової реакції, забезпечення тепловідведення від опроміненого або відпрацьованого ЯП.
Конструкція чохлів, стелажів у сховищах (комплекс споруд для зберігання відпрацьованого ядерного палива), засобів для транспортування ЯП, повинна забезпечувати механічну та радіаційну стійкість під час нормальної експлуатації, у разі її порушення та під час проектних аварій. Стелажі та чохли повинні виготовлятися з додаванням до складу конструкційних матеріалів поглинаючих добавок.
У випадку виникнення пожежі у сховищі ядерного палива, вентиляційна система автоматично має бути відключена. Сховище ЯП обладнується інженерно-технічними засобами фізичного захисту, засобами пожежогасіння. При цьому заборонено використовувати воду або піну, щоб запобігти підвищення значення ефективного коефіцієнту розмноження нейтронів. Можливість використання певного виду вогнегасних речовин встановлюється в проекті ядерних установок та повинно обґрунтовуватися у звіті з аналізу безпеки.
Зокрема, сховища для зберігання свіжого ядерного палива (СЯП) діляться на сховища першого та другого класів, де унеможливлюється потрапляння води. Відмінністю між ними є те, що сховище першого класу не розміщується поряд з приміщеннями, звідки може потрапити вода, у ньому відсутні трубопроводи та наявний дренаж. Сховища загалом розміщуються вище нульової позначки рівня моря.
У сховищах для СЯП мають бути передбачені системи забезпечення підтримки температури, вологості, чистоти повітря.