Законодавство
Схвалено Концепцію розвитку кримськотатарської мови
Набрало чинності розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції розвитку кримськотатарської мови» від 7 квітня 2021 р. № 296-р.
Метою Концепції є визначення базових підходів та основних напрямів розроблення Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022 – 2032 роки для створення нормативно-правових, інституційних, організаційних та інших умов ревіталізації мови, розширення сфери її застосування, реалізації мовних прав носіїв кримськотатарської мови, підвищення престижу мови корінного народу як засобу комунікації, сприяння деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя після її повернення в єдиний конституційний простір України.
Реалізувати Концепцію планується двома етапами:
– перший – на територіях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, з активним використанням інструментів дистанційної взаємодії з аудиторією на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до моменту її деокупації, а також з кримськотатарською діаспорою в інших країнах;
– другий – масштабування всіх заходів Концепції на всю територію України у межах її міжнародно визнаних кордонів після деокупації тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, у тому числі шляхом заповнення прогалин, які виникли внаслідок тимчасової окупації; збереження активної взаємодії з кримськотатарською діаспорою.
Основними напрямами розв’язання проблем є:
– збільшення кількості носіїв мови шляхом забезпечення умов для спілкування мовою всіх поколінь та її безперервної передачі між поколіннями; сталого підвищення в кримськотатарському етнічному середовищі частки осіб, які використовують мову в повсякденному спілкуванні;
– забезпечення умов для розширення сфер застосування кримськотатарської мови, заохочення громадян незалежно від етнічної належності до її вивчення, створення можливостей для опанування кримськотатарської мови бажаючими від початкового до академічного рівня включно.
Для розв’язання проблем та надання ефективних відповідей на виклики пропонується вжити заходів після їх відповідного обґрунтування у таких сферах:
– інформаційно-аналітичного забезпечення;
– нормативно-правового та інституційного забезпечення, стандартизації і кодифікації;
– вдосконалення інфраструктури вивчення і викладання мови;
– комунікації та візуалізації кримськотатарської мови.
Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій разом із заінтересованими центральними та місцевими органами виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування, Національної академії наук, Меджлісу кримськотатарського народу доручено розробити та подати до 2 серпня 2021 р. проект Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022 – 2032 роки та план заходів з її реалізації з метою виконання Концепції, схваленої цим розпорядженням.