Законодавство
Скасування нотаріального посвідчення договорів найму і позички несе ризики оформлення договорів «заднім числом» – НПУ
Як ми раніше інформували, у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону щодо удосконалення законодавчого регулювання найму і позички транспортних засобів № 11302.
Нотаріальна палата України проаналізувала вказаний проект, яким, зокрема передбачено вимогу про нотаріальне посвідчення договору найму чи позички транспортного засобу, у якому однією зі сторін є фізична особа, строком на 3 роки і більше, чим дозволяється укладення таких договорів на строк до 3-х років без нотаріального посвідчення.
Правовий аналіз правовідносин оренди (найму) майна та проекту дозволяє зробити висновки, що прийняття таких змін в умовах війни негативно позначиться на надходженнях податків та зборів (у тому числі військового) до державного та місцевих бюджетів, а також безспірності таких договорів та сприятиме їх підробці.
Читайте також: Згода одного з подружжя на передачу майна в іпотеку іншим з подружжя посвідчується нотаріусом без використання спеціальних бланків
НПУ зазначила, що проект містить у собі істотні ризики щодо безперешкодного оформлення договорів найму та позички ТЗ «заднім числом», підробки, спотворення сум, переходу значної частини орендних платежів в тінь. Такі ризики наразі відсутні завдяки нотаріальному посвідченню.
Крім того, скасування вимоги обов’язкового нотаріального посвідчення таких договорів виводить їх з-під санкційного законодавства, з-під належного податкового контролю, а також призведе до неможливості у майбутньому стягнення орендної плати на підставі виконавчого напису нотаріуса, що є альтернативою судовому рішенню.
Загалом, вказаний проект за змістом не відповідає меті, яка зазначається в його назві, – «щодо удосконалення законодавчого регулювання найму і позички транспортних засобів», а є дерегулятивним.
При цьому НПУ вбачає необхідність комплексного доопрацювання проблемних питань, які існують на ринку прав користування нерухомим та рухомим майном, зокрема транспортними засобами.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.