Connect with us

Законодавство

Стоп паніка: ФОПам нічого не забороняють

Опубліковано

Олександра ТОМАШЕВСЬКА, податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу

Що мав на увазі Національний банк, коли вніс уточнення до Інструкції № 492 про заборону використання рахунку підприємця для особистих витрат?

Як відомо, Національний банк України розробив ряд змін до Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків клієнтів банків і кореспондентських рахунків банків — резидентів та нерезидентів (Інструкція № 492). Проект запропонованих змін був опублікований на сайті Нацбанку для обговорення.

Даний документ описує не лише порядок відкриття і закриття рахунків, але також і операції, які можуть або не можуть проводитися за рахунками різних суб’єктів. Серед змін, які вносяться, планується додати в пункт 14 розділу 1 текст такого змісту: «Забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб—підприємців/фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, для проведення операцій, пов’язаних з особистими потребами». Слід припустити, що малася на увазі заборона проведення підприємцями оплати в магазинах за допомогою таких інструментів, як карта-ключ до рахунку, або оплата комунальних послуг, продуктів з рахунку, відкритого для бізнесу. Однак експертне співтовариство оцінило зазначену норму більш жорстко — як заборону зняття коштів із рахунків ФОП як через касу банку, так і через банкомат, й обов’язок підтверджувати документально підстави для зняття коштів.

Ряд бухгалтерських видань прокоментували цю норму як необхідність витрачати кошти з рахунків підприємця тільки на бізнес, що викликало паніку серед суб’єктів малого підприємства.

Із цього приводу 16 серпня Нацбанк у своєму прес-релізі підкреслив, що жодні заборони на користування особистими коштами зазначеним документом не вводяться, а зміни є лише уточенням. На даний момент і так існує вимога використовувати рахунок підприємця лише для бізнес-потреб.

То для чого потрібно було вносити уточнення до Інструкції № 492? На даний момент Податковий кодекс України зобов’язує банки повідомляти податкову інспекцію про відкриття рахунків не лише як підприємців або осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, а й інших рахунків, відкритих для особистих потреб. Це пов’язано з нормою Господарського кодексу України, згідно з якою підприємець відповідає за своїми зобов’язаннями всім майном. Тому для застосування заходів стягнення боргів перед бюджетом, податкової інспекції необхідно забезпечити виконання податкових зобов’язань шляхом арешту всіх рахунків, а не тільки рахунків ФОП.

Нацбанк підкреслив, що норма Інструкції № 492 не забороняє фізичній особі — підприємцю перерахувати кошти на особистий рахунок, зрозуміло, після сплати всіх податків і зборів. Введення заборони на будь-яке зняття коштів з особистих рахунків не передбачається.

Як результат, НБУ лише рекомендує підприємцям чітко розділяти операції по рахунках ФОП для бізнесу і покупки для особистих потреб.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.