Connect with us

Законодавство

Строк каденції префекта – 3 роки

Опубліковано

Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування оприлюднив Спільне комюніке і зміни до Конституції України в частині децентралізації влади, де закріплено такі положення.

Адміністративно-територіальний устрій. Повноцінно впроваджується принцип децентралізації влади. ОТГ конституційно стають громадами. З’являються принципи субсидіарності, повсюдності місцевого самоврядування і сталого розвитку. Змінюються назви адміністративно-територіальних одиниць та областей (остаточне рішення щодо назв будуть ухвалювати народні депутати). Київ і Севастополь залишаються окремими регіонами, але можна буде обрати іншу модель на рівні закону.

Місцеве самоврядування. Громада об’єднує мешканців, які проживають на її території. Місцеве самоврядування стає одночасно правом та спроможністю громади і реалізується через органи громади або безпосередньо на місцевих виборах та референдумах.

Голова громади, за моделлю країн ЄС, стає органом місцевого самоврядування, що дозволяє відмовитись від державного нагляду за найманими посадовими особами. Реалізується розділення повноважень між радою та головою громади і модель «сильний голова громади» — він веде засідання ради громади, самостійно формує виконавчий орган громади та обирає, кому делегувати право підпису.

Читайте також: Органи місцевого самоврядування можуть передавати в оренду майно ліквідованих шкіл

Повітові й обласні ради громад тепер представляють не інтереси мешканців, а спільні інтереси громад і мають власні виконавчі органи замість місцевих державних адміністрацій. Держава займається тільки адміністративним наглядом. Чи будуть існувати повітові ради, мають вирішити народні депутати.

Громади мають право на співробітництво, можуть створюватись агломерації та інші форми об’єднань. Держава проводить консультації з громадами і всеукраїнськими асоціаціями місцевого самоврядування.

Місцеві вибори. Строк каденції місцевої влади – 5 років. Вибори в жовтні. З судимістю обиратися заборонено. Позачергові вибори призначає не Верховна Рада, а Центральна виборча комісія невідкладно. В повітових і обласних радах громад забезпечується представництво громад.

Матеріально-фінансова основа. Місцеве самоврядування отримує право на достатні фінансові ресурси, якими воно може вільно розпоряджатися. Делеговані державою повноваження повністю забезпечуються фінансами. Фінансові ресурси мають бути співмірні з повноваженнями, а зміна компетенції супроводжується змінами фінансування. Витрати місцевого самоврядування, спричинені рішеннями держави, компенсуються.

Читайте також: Органи місцевого самоврядування стали отримувачами гуманітарної допомоги

Права та повноваження місцевого самоврядування. Громади отримують головне право в реформі децентралізації: на власний розсуд вирішувати місцеві питання, рішення яких не доручено державою іншим органам. Держава може делегувати місцевому самоврядуванню повноваження для спеціальних цілей, а громади можуть пристосовувати свою діяльність до місцевих умов. Повітові й обласні ради громад є допоміжними і займаються спільними інтересами громад. Чи будуть існувати повітові ради, мають вирішити народні депутати.

Акти місцевого самоврядування, нагляд за законністю. Акти місцевого самоврядування є обов’язковими на території. Префект оскаржує незаконні акти в суді. Адміністративний нагляд діє за принципами співмірності та рівності санкцій за однакові порушення. Якщо Конституційний Суд визнає, що акт місцевого самоврядування порушує Конституцію в частині суверенітету та територіальної цілісності, проводяться перевибори.

Виконавча влада на місцевому рівні. Префект є державним службовцем, він обирається на конкурсних засадах. Строк каденції префекта – 3 роки. Префект забезпечує проведення консультацій органів державної влади з місцевим самоврядуванням, здійснює адміністративний нагляд за територіальними органами ЦОВВ та актами місцевого самоврядування. Порядок призначення і підпорядкування префекта мають визначити народні депутати.

Нагадаємо, органи місцевого самоврядування і надалі здійснюватимуть архітектурно-будівельний контроль

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.