Законодавство
Строк перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя можна продовжувати
Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Прикінцевих положень Сімейного кодексу України (щодо окремих питань влаштування та перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя під час періоду дії воєнного стану)» (законопроект № 7443).
Новим п. 2-2 розд. VII «Прикінцеві положення» Сімейного кодексу України встановлено, що у період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, та протягом одного місяця після його припинення чи скасування до сім’ї патронатного вихователя за його згодою можуть бути одночасно влаштовані не лише діти, які є між собою рідними братами та сестрами, діти, які виховувалися в одній сім’ї.
Кількість влаштованих дітей, які не є членами однієї сім’ї, не може перевищувати п’ять осіб. При цьому враховуються можливості патронатного вихователя щодо забезпечення догляду, виховання та реабілітації всіх влаштованих дітей.
У період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя може бути продовжений органом опіки та піклування більш як на шість місяців, але не пізніше останнього числа місяця, що настає за днем припинення чи скасування правового режиму воєнного стану в Україні.
Рішення щодо продовження строку дії договору про патронат над дитиною приймається з урахуванням найкращих інтересів дитини.
Читайте також: Національні меншини – невід’ємні, інтегровані частини українського суспільства
Продовження терміну перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя більш як на шість місяців протягом періоду дії правового режиму воєнного стану в Україні не звільняє орган опіки та піклування від обов’язку вживати заходів, спрямованих на повернення дитини до батьків, інших законних представників або надання їй статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, та влаштування її до сімейних форм виховання.
У разі неможливості виконання органом опіки та піклування своїх функцій у зв’язку з бойовими діями чи тимчасовою окупацією термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя може бути продовжений більш як на шість місяців розпорядженням голови міської, селищної, сільської ради або керівника відповідної військової (військово-цивільної) адміністрації.
У разі якщо строк дії договору про патронат над дитиною завершується під час перебування сім’ї патронатного вихователя разом із дитиною за кордоном, патронатний вихователь зобов’язаний не пізніш як за один місяць до закінчення такого строку повідомити консульську установу України в країні свого перебування про надання згоди на продовження строку дії договору про патронат над дитиною або про відмову у продовженні строку дії договору про патронат над дитиною для врегулювання питання подальшого влаштування дитини.
Порядок продовження строку дії договору про патронат над дитиною та порядок влаштування дитини у разі, якщо патронатний вихователь, який разом з дитиною виїхав за кордон відмовився від патронату над дитиною, визначаються Кабінетом Міністрів України.