Законодавство
Сили територіальної оборони не залучатимуть до безпосередньої участі в бойових діях без проходження підготовки
У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про основи національного спротиву» щодо функціонування інструкторських центрів з підготовки військовослужбовців військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад» № 9007.
Новою ст. 20-1 Закону України «Про основи національного спротиву» пропонується встановити, що з метою забезпечення виконання військовослужбовцями військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад військового обов’язку та виконання ними завдавань національного спротиву, визначених цим Законом, Міністерство оборони України забезпечує функціонування інструкторських центрів з підготовки військовослужбовців військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у національному спротиві.
Строки та програми військової підготовки військовослужбовців військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад в інструкторських центрах визначаються Міністерством оборони України.
У разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України, у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, військовослужбовці військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у районах ведення воєнних (бойових) дій у разі обов’язкового попереднього проходження військової підготовки в інструкторських центрах. Без проходження такої підготовки в інструкторських центрах забороняється залучати військовослужбовців військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад до безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у районах ведення воєнних (бойових) дій.
Читайте також: Особливості призову на строкову військову службу під час воєнного стану
Під час проведення підготовки військовослужбовців військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад в інструкторських центрах, на громадян України, які проходять таку підготовку, поширюються права та обов’язки, встановлені актами законодавства для військовозобов’язаних, призваних на збори.
Контроль за організацією військової підготовки військовослужбовців військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад в інструкторських центрах здійснює Міністерство оборони України.
Кількість інструкторських центрів, порядок їх утримання, кількість штатних посад, необхідних для функціонування інструкторських центрів і реалізації покладених на них завдань, а також процедура проведення в інструкторських центрах військової підготовки громадян України за програмою підготовки військовослужбовців військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у національному спротиві відповідно до цього Закону, визначається Міністерством оборони України.
Рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію інструкторських центрів приймається Міністерством оборони України з урахуванням потреб оборони держави, відсічі збройної агресії проти України.
В умовах дії воєнного стану існуюча мережа інструкторських центрів не може бути скорочена.
Фінансування та матеріально-технічне забезпечення інструкторських центрів здійснюються за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших не заборонених законодавством України джерел.
Нагадаємо, Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси