Connect with us

Законодавство

Символи комуністичної, російської імперської політики вилучать з Реєстру пам’яток

Опубліковано

Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей формування Державного реєстру нерухомих пам’яток України» (законопроект № 8273).

Зокрема новою частиною ст. 15 Закону України «Про охорону культурної спадщини» встановлено, що якщо пам’ятка, що була занесена до Реєстру, є символікою комуністичного тоталітарного режиму відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» або символікою російської імперської політики відповідно до Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», така пам’ятка підлягає вилученню з Реєстру з урахуванням положень, визначених статтею 15-1 цього Закону.

При цьому новою ст. 15-1 Закону передбачено, що за результатами розгляду питання щодо вилучення з Реєстру об’єкта, який є символікою комуністичного тоталітарного режиму або символікою російської імперської політики чи містить таку символіку, з урахуванням пропозицій органів місцевого самоврядування (у разі надання таких пропозицій), рекомендацій Українського інституту національної пам’яті та експертного висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, приймається одне або кілька з таких рішень:

1) про вилучення об’єкта з Реєстру;

2) про надання згоди на переміщення об’єкта в інше місце;

3) про надання згоди на демонтаж (вилучення) окремих елементів об’єкта, які є символікою комуністичного тоталітарного режиму або символікою російської імперської політики;

4) про залишення в Реєстрі об’єкта, що становить виняткову мистецьку цінність;

Читайте також: Артистів-зрадників та артистів-рашистів позбавлять почесних звань?

5) про внесення змін до відомостей Реєстру в частині назви та/або виду пам’ятки (для пам’яток, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму або символіку російської імперської політики).

Також новими ч. 4, 5 ст. 13 Закону унормовано, що не підлягають державній реєстрації щойно виявлені об’єкти культурної спадщини та пам’ятки, які взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, які:

  • є символікою комуністичного тоталітарного режиму;
  • є символікою російської імперської політики.

Об’єкт не підлягає державній реєстрації до вирішення питання про його відповідність/невідповідність зазначеним вимогам. Рішення про занесення/незанесення об’єкта культурної спадщини до Реєстру ухвалюється на підставі висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, з урахуванням рекомендацій Українського інституту національної пам’яті.

Крім того, викладено в новій редакції п. 16 ст. 8 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.