Законодавство
То чи скасують «правки Лозового»?

Здається, все йде до того. Україна зобов’язується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу, які нададуть повноваження Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі керувати запитами про екстрадицію, а також скасують так звані «правки Лозового» до кінця липня цього року.
Про це йдеться в оновленій Програмі розширеного фінансування EFF для України, оприлюдненій на сайті Міжнародного валютного фонду. «З метою посилення ефективності розслідування корупційних злочинів будуть внесені подальші зміни до КПК, зокрема надання Генеральному прокурору можливості делегувати САП управління запитами про екстрадицію та взаємну правову допомогу у зв’язку з розслідуваннями корупції, скасування обов’язкового закриття досудового розслідування через закінчення строку досудового розслідування після повідомлення про підозру», – вказується в повідомленні.
Також, згідно документу, з метою оперативного та всебічного розслідування кримінальних правопорушень та захисту прав сторін у кримінальному провадженні після закінчення строків і клопотання обвинуваченого або потерпілих сторін буде надано можливість слідчому судді своєчасно змусити прокурорів прийняти рішення про досудове розслідування (або закрити провадження, або завершити досудове розслідування, або відхилити рух по справі).
Структурним маяком цих зобов’язань був кінець грудня 2024-го. Оскільки ці зміни не було внесено до законодавства, оновленим документом пропонується пролонгувати їх до кінця липня цього року. Окрім того, до кінця липня продовжується й виконання зовнішнього аудиту Національного антикорупційного бюро Структурним орієнтиром для аудиту був лютий 2025 року, але зобов’язання не було виконано. «Аудитори продовжують збирати та оцінювати інформацію та добре співпрацюють з НАБУ та іншими відповідними зацікавленими сторонами. На основі аналізу, проведеного аудиторами, аудиторський звіт міститиме чіткі, аргументовані та доказові висновки, а також пріоритетні рекомендації щодо ефективності бюро та його операційної та інституційної незалежності», – наголошується в документі.
Додамо й те, що серед зобов’язань, зазначених в оновлений версії меморандуму, – й забезпечення Національного антикорупційного бюро України доступом до незалежних і компетентних судових експертів до кінця липня 2025 року.
Нагадаємо, так звані «правки Лозового» до Кримінального процесуального кодексу набули чинності 15 березня 2018 року. Вони передбачають, що будь-яку справу можуть закрити, якщо суд визнає, що до пред’явлення підозри конкретним особам слідчі чи детективи вели розслідування довше за певний період.
У жовтні 2019-го Верховна Рада скасувала частину з «правок Лозового» та дала НАБУ і ДБР право на прослуховування. Президент Зеленський також запропонував скасувати ці правки. У 2023 році парламент ухвалив законопроєкт № 10060 щодо незалежності САП, але лише з «дуже частковим» скасуванням деяких норм «правок Лозового».
Пізніше, в грудні 2024–го Кабінет Міністрів України вніс законопроект, який передбачає виключити норму, за якою кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи. Згодом до Верховної Ради було подано ще три альтернативні законопроекти. Зокрема, НАБУ та САП підтримали законопроект № 12367-3, який спрямований на підвищення ефективності досудового розслідування та забезпечення невідворотності покарання за корупційні правопорушення.
Підготувала
Тетяна Матяж
Джерело: Юридичний вісник України