Законодавство
У Раді знову включили «поправочний ксерокс»
До законопроекту про реформування Служби безпеки України народні депутати внесли вже понад 2 тисячі поправок.
Про це у Facebook повідомила заступник голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла (фракція «Слуги народу»). За її словами кількість внесених до законопроекту про реформу СБУ поправок становить вже близько половини тієї кількості поправок, що свого часу були внесені до законопроекту про ринок землі (понад 4 тис. – ред.), щоб затягнути його розгляд на тижні. Склалася ситуація, коли СБУ просить нардепа подати поправки, які часто повторюються слово в слово. Як було заявлено, у Верховній Раді наразі по суті працює «поправочний ксерокс». Є різні поправки, але деякі особливо цікаві. Вони повторюються слово в слово в поданнях депутатів із зовсім різних фракцій і груп, стосуються часто таких собі «особистих тем» відомства», – зазначила Безугла. Зокрема, йдеться про необхідність двох посад перших заступників голови СБУ. «Для чого СБУ два перших заступники голови і як вони визначатимуть, хто з них перший? Чи перший головний і перший додатковий?», – додала Мар’яна Безугла. За її словами, на нарадах в СБУ всерйоз відстоювали цю позицію. Депутат не назвала прізвищ колег, які «спамлять», а лише зазначила: «Мені на їх місці було б соромно».
Нагадаємо, 28 січня Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону про внесення змін до закону України «Про Службу безпеки України» щодо вдосконалення організаційно-правових засад діяльності СБУ (№ 3196-д). За це рішення тоді проголосували 285 народних депутатів. У законопроекті, зокрема передбачено посилення контррозвідувального та антитерористичного напрямків діяльності Служби й розширено її повноваження щодо застосовування сил та засобів СБУ проти терористичних організацій, незаконних збройних і воєнізованих формувань, транснаціональних злочинних угруповань за межами України, а також щодо проведення спеціальних інформаційних операції та протидії проведенню таких операцій проти України. Крім цього, розмежовано контррозвідувальний та оперативно-розшуковий види діяльності СБУ, у зв’язку з чим запропоновано із закону «Про оперативно-розшукову діяльність» виключити контррозвідувальну діяльність як підставу для проведення оперативно-технічних заходів.
Законопроектом також пропонується виключити СБУ із Закону «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю». «Таким чином, буде ліквідовано спеціальні підрозділи СБУ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю. Натомість, можливість протидіяти організованій та транснаціональній злочинності передбачено з позицій протидії розвідувально-підривній діяльності на шкоду Україні», – йдеться у висновку профільного комітету. При цьому суттєво обмежується правоохоронна функція СБУ шляхом поступової (до 2024 року) передачі функції досудового розслідування до ДБР.
Джерело: Юридичний вісник України