Законодавство
У ВРУ з’явився законопроект про накопичувальну пенсію
У Верховній Раді зареєстрували законопроект про обов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення. Відповідний проект Закону (№ 9212) можна знайти на сайті парламенту.
Згідно з пояснювальною запискою, законопроект розроблено з метою трансформації системи пенсійного забезпечення громадян України шляхом створення додаткової опори – обов’язкової накопичувальної системи, яка дозволить здійснювати громадянам додаткові індивідуальні пенсійні накопичення на старість. «Законопроектом передбачається встановити обов’язкову участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх категорій працюючих осіб до досягнення ними 55 років та обов’язкову сплату роботодавцями пенсійних внесків на користь таких найманих працівників. Так, роботодавці сплачуватимуть 1% у 2023, 1,5% – у 2024, 2% – у 2025 роках від розміру заробітної плати працівників, а держава буде співфінансувати такі внески на паритетних засадах за рахунок коштів державного бюджету України», – йдеться в документі. При цьому розмір єдиного соціального внеску, який сплачується роботодавцем, залишається незмінним, накопичувальний внесок включається до складу єдиного соціального внеску.
Читайте також: 10 днів на повідомлення ПФУ про прибуття засудженого пенсіонера до виправного закладу
За бажанням працівника, розмір його самостійних внесків може бути збільшено. Держава буде співфінансувати такі внески на паритетних засадах в межах 3% від розміру середньої заробітної плати за видами економічної діяльності в середньому по економіці. Такі ж умови державного співфінансування пропонуються також для участі в системі для фізичних-осіб підприємців та самозайнятих осіб, яка є добровільною.
Законопроектом, зокрема, пропонується встановити, що кошти накопичувальної системи є власністю учасників системи в розмірі, накопиченому на їх індивідуальних накопичувальних пенсійних рахунках, а у випадку смерті особи право власності на пенсійні заощадження переходять до її спадкоємців. Управління активами недержавних пенсійних фондів здійснюватиметься авторизованими компаніями з управління активами. Зберігання пенсійних накопичень забезпечуватиметься чотирма авторизованими банками-зберігачами, допущеними до діяльності в другому рівні пенсійної системи шляхом авторизації.
Читайте також: Пенсійні посвідчення внутрішньо переміщених осіб будуть паперові
«Пенсійні накопичення учасників пенсійних фондів зберігаються від знецінення та інфляційного впливу за рахунок їх інвестування в переважно консервативні фінансові інструменти», – сказано в документі. Окрім того, зазначається, що з 2026 року учасники системи зможуть самостійно обирати недержавний пенсійний фонд, в якому вони формуватимуть свої пенсійні накопичення.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України планував ще в 2021 році почати впровадження в Україні накопичувальної пенсійної системи. Денис Шмигаль тоді заявляв, що запуск в Україні накопичувальної пенсійної системи в найближчі 10–15 років «дозволить залучити інвестиційний ресурс у розмірі до 50 млрд доларів». У липні того ж року уряд навіть затвердив Нацкомісію з цінних паперів та фондового ринку як орган ліцензування в системі накопичувального пенсійного забезпечення.
Читайте також: Заяву про виплату пенсії або грошової допомоги можна подати в е-формі
У вересні 2022 року той же прем’єр знову зазначив, що він впевнений в ухваленні найближчим часом законодавства щодо запровадження в Україні накопичувальної пенсійної системи. При цьому в листопаді 2022-го Верховна Рада відклала розгляд законопроекту про впровадження накопичувальної пенсійної системи на невизначений строк.
Разом із тим, у січні 2023-го Денис Шмигаль назвав впровадження обов’язкового пенсійного накопичення одним із пріоритетів роботи уряду на поточний рік.
Підготував Ілля Дмитренко,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України