Законодавство
Україна зробить все для повернення депортованих та примусово переміщених дітей

Набрав чинності Закон України щодо захисту прав депортованих, примусово переміщених дітей від 14 травня 2025 р. № 4438-IX, яким змінами до Закону України «Про охорону дитинства»:
1) уточнено визначення терміну «дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів»;
2) визначено терміни «депортація дитини», «примусове переміщення дитини»;
3) передбачено, що держава вживає всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, догляду за ними та возз’єднання їх із членами сім’ї, включаючи розшук, звільнення з незаконного утримання, у тому числі з полону, повернення на підконтрольну Україні територію депортованих, примусово переміщених дітей.
Порядок виявлення, повернення, забезпечення супроводу та реінтеграції дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, визначається Кабінетом Міністрів України.
При цьому держава вживає всіх необхідних та можливих заходів для розшуку та повернення в Україну дітей, які були незаконно вивезені за кордон, а також для повернення на підконтрольну Україні територію депортованих, примусово переміщених дітей.
Крім того, набрав чинності Закон України від 14 травня 2025 р. № 4440-IX щодо реалізації права дітей на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, – див. Статус дитини постраждалої внаслідок воєнних дій надаватиметься за місцем звернення (вводиться в дію через один місяць з дня його опублікування).
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.