Connect with us

Законодавство

Велике оновлення системи Prozorro

Опубліковано

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України надало роз’яснення щодо нової редакції Закону «Про публічні закупівлі», яка набере чинності 19 квітня 2020 р.

Поріг для обов’язкового проведення закупівель через Prozorro знизиться з 200 до 50 тисяч гривень. Відтепер понад 250 тисяч закупівель на рік стануть відкритими для учасників та будуть мати елемент аукціону – до сьогодні на допорогові суми замовники могли підписувати контракт з постачальником напряму. Для бізнесу це відкриє додатковий ринок на 30 млрд грн. При цьому, кошти держави витрачатимуться ефективніше завдяки конкуренції, а державні замовники звітуватимуть про всі свої закупівлі від 1 копійки.

Посилиться відповідальність за грубі порушення тендерного законодавства. Наприклад, якщо замовник безпідставно відхилив тендерну пропозицію, і це підтвердить Держаудитслужба – його очікує штраф від 25 до 51 тисячі гривень. Якщо ж державна структура укладе договір без використання передбачених законом тендерних процедур, то штрафуватимуть її директора – на суму від 34 до 85 тисяч гривень. Водночас за несуттєві процедурні порушення розмір покарання для замовників зменшується – з 11700 до 1700 грн.

Бізнес, який переміг у тендері, тепер зможе виправити несуттєві помилки у тендерній пропозиції. На це в учасника буде 24 години. Відтак, підприємці зможуть не втрачати тендер через випадково допущені неточності, а державні структури – зберегти найбільш вигідну пропозицію і не переплачувати.

Досконалішим стане механізм оскарження тендерних процедур в Антимонопольному комітеті України. У підприємців тепер більше стимулів захищати свої права, зокрема, плата за скаргу буде повертатися суб’єкту господарювання в повному обсязі, якщо її задовольнить АМКУ. Водночас, в інтересах замовників будуть працювати додаткові запобіжники від тендерного тролінгу: до розгляду будуть прийматися лише оплачені скарги, а відкликати їх буде неможливо. Крім того, вартість за подачу скарги зміниться з фіксованої (5 тисяч грн для товарів і послуг, 15 – для робіт) на гнучку, що буде залежати від очікуваної вартості закупівлі. Нові тарифи за подачу скарг будуть встановлені окремою постановою Кабінету міністрів.

Замовники зможуть захищатися від цінового демпінгу. Завдяки механізму «аномальна низька ціна» електронна система буде підсвічувати пропозиції учасників, що будуть на 30-40% нижчими за найближчі пропозиції конкурентів. У такому випадку замовник може попросити учасника обґрунтувати таку ціну, а в разі відсутності пояснень – відхилити пропозицію.

Зручна альтернатива для невеликих допорогових закупівель – Prozorro Market: онлайн-магазин, у каталогах якого найбільш поширені товари для державних замовників: пальне, канцелярія, техніка, медвироби, продукти тощо. Для замовників – це можливість в кілька кліків та без тендерних процедур купити необхідний товар. Натомість постачальникам досить один раз пройти кваліфікацію, і далі лише отримувати замовлення. Зараз замовники можуть використовувати Prozorro Market для закупівель до 50 тисяч гривень, а після відповідної постанови від Кабміну – до 200 тисяч гривень.

Розпочнеться поступова трансформація організації самого процесу закупівель – від тендерних комітетів до уповноважених осіб. На зміну колективному прийняттю рішень прийде персональне, а проведення закупівель з додаткового навантаження перетвориться на оплачувану роботу.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.