Connect with us

Законодавство

Великий Державний Герб України, який може змінити майбутнє країни на краще

Опубліковано

Юлія КОЛОМІЄЦЬ,
доцент кафедри кримінального права Національного університету «Одеська юридична академія», кандидат юридичних наук

Як відомо, 28 червня цього року у Верховній Раді був зареєстрований проект закону «Про великий Державний Герб України». Доцільність прийняття відповідного закону очевидна, але виникають деякі сумніви щодо того, яким має бути сам цей герб і що він має символізувати? Дивним є й те, що процес створення та затвердження великого Державного Герба України зайняв аж цілих 30 років. Президент України Володимир Зеленський із цього приводу свого часу заявив: «За ці роки було багато різних конкурсів, суперечок, сварок, думок і різних бачень. Це — нормально, це — демократія». Свобода думки та слова дійсно є проявами демократії, але наявність різних конкурсів, суперечок, сварок, думок насторожує. Цілком ймовірно, що для їх існування були об’єктивні причини. Наприклад, однією з них є відсутність духовної енергії, джерелом якої служить мальовнича природа нашої країни.

Читайте також: У Раді зареєстровано законопроект про Великий Державний Герб України

Великий Державний Герб України повинен викликати позитивні емоції та патріотичні почуття, гордість і любов до власної держави. Він має стати символом держави, символом козацької вольниці (віковічних устремлінь до незалежності, свободи, власної державності); багатотисячолітньої високої культури (ліричної душі українського народу); центру християнства на Русі; неповторної природної краси; демократизму та гуманізму; величної історії країни, де люди сповідують толерантність, велику працелюбність, глибинний оптимізм, щиру гостинність, й одночасно готові в будь-який час взяти зброю задля захисту власної держави як рідної оселі.

Відтак великий Державний Герб України не може бути простим набором геральдичних знаків, він повинен мати сакральне значення, бути своєрідним оберегом для всіх українців. Герб, який ми пропонуємо, має ідеологічне значення, його мета надихати, зберігати та примножувати енергетичний потенціал нашої країни. Звісно він теж може викликати критику як об’єктивну, так і суб’єктивну, але його проект вартий того, щоб про нього говорити, можливо, навіть, не для нинішнього, а для прийдешніх поколінь, які з висоти часу побачать те, що не змогли розгледіти ми.

Читайте також: Чи потрібен великий герб Україні?

Головним елементом запропонованого нами великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України) золотого кольору, розміщений на синьому п’ятисторонньому щиті із заокругленими нижніми бічними кутами із золотою облямівкою; над щитом — зображення великокняжого вінця (корони) Ярослава Мудрого та орнаменту, що використовується в українських вишиванках; щит тримають: з лівого боку — козак із рушницею (гетьман, який готовий поряд з воїнами-козаками боронити свою волю, честь та гідність); з правого — дівчина — Лісова Мавка; під щитом — живописний орнамент із квітів (в центрі — соняшник, зліва від нього — чорнобривці, справа — мальви та барвінок). Перераховані зображення обрамлені вінком, який складається з листя верби, калини, дубу та тополі. Вінок переплетений стрічкою із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.

Орнамент, що використовується в українських вишиванках, зображений на великому Державному Гербі України через те, що вишиванка в Україні — це національна святиня, бо символізує собою й несе в собі духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв’язок багатьох поколінь, що не переривається віками. Квадрат означає матерію, символізує чотири пори року, чотири елементи, частини доби, життєві цикли. Восьмикутна зірка відображає уявлення про структуру Всесвіту, який не є хаотичним і безладним, а впорядкованим і гармонійним, у ньому відображені дві стихії, що утворили земне життя (волога материнська й вогненна батьківська енергії).

Прототипом образу козака-гетьмана з рушницею став гетьман — Петро Іванович Калнишевський — останній кошовий отаман Запорізької Січі, який 26 років просидів у найпохмурішій в’язниці в Російській імперії, відпущений на свободу у віці 110 років. У 2008 року Помісний Собор Української православної церкви Київського патріархату благословив приєднати праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського) до лику святих для загального церковного шанування. В Україні Петро Іванович Калнишевський є покровителем козацтва, символом мудрості, мужності та витримки.

Образ Лісової Мавки, спрямований на з’єднання світу природи й людського світу, він відображає прагнення відшукати ідеал, який полягає в звільненні від будь-якої неволі («Ну, як же, щоб воля — та пропала? Це так колись і вітер пропаде!», — розмірковує Мавка). В образі полягає міфологічна сила — сила природи з її мудрістю. Людина має пам’ятати, що конфлікт із середовищем, зрада законів навколишнього світу призводять до руйнування самої людини. Козак-гетьман і лісова Мавка разом символізують єдність чоловічого й жіночого начала.

Живописний орнамент із квітів під щитом теж має символічне значення. Соняшник — символ поклоніння, відданості, прагнення до Божественного світла і праведності, наслідування, рідної землі, батьківської садиби, світлої краси природи, вдячності. Мальви — символ любові до рідної землі, до свого народу, до батьківської хати (уособлює духовне коріння людини). Барвінок — символ радісної життєвої сили, кохання, вічності усталеного буття, невмирущої пам’яті про покійних, взаємозв’язку смерті і життя та його продовження (він є магічний оберіг від злих духів і негараздів). Чорнобривці — символ життя, сонця, надії, відродження, сподівання, тривалості життя, української оселі. Як звучить відома приказка: «Немає України без білої хати і чорнобривців, які милують око до сивих морозів».

Вінок, який складається з листя верби, калини, дуба та тополі, означає наступне: верба — символ Космічного океану, Прадерева життя, надзвичайної працездатності, запліднюючої, родючої сили, поетичної натури українського народу; калина — символ вогню, сонця, неперервності життя, роду українців, батьківщини, вічної любові, кохання, вірності, гармонії життя та природи, материнства, плодючості, нескореності й стійкості, українського козацтва, незрадливої світлої пам’яті, єдності нації, потягу до своїх традицій, звичаїв (як звучить народна мудрість: «Без верби і калини нема України»); дуб — символ гордості й міці, сили, довговічності, здоров’я, цілісності, дужого, гарного парубка; тополя — символ дерева життя, символ добра і зла, сумної дівчини, матері, краси, стрункості.

Перераховані символи означають нелегкий життєвий шлях українського народу, який незважаючи на це є світлим та шляхетним. Давні предки українців обожнювали природу й вірили в існування добрих і злих сил у ній. Намагаючись захиститися від зла, люди створили для себе цілу систему оберегів. З їхньою допомогою народ зберіг свою родовідну пам’ять, історію, культуру. Можливо варто зберегти цю традиція й відобразити її в державних символах України.

Наостанок зазначу, що даний матеріал підготовлено на основі Енциклопедичного словника символів культури України, в якому зібрана інформація про найважливіші наукові, філософські, художні, міфологічно-релігійні, побутові символи України (Енциклопедичний словник символів культури України / за ред. О. І. Потапенка, В. П. Коцура, В. В. Куйбіди. 6-е вид. Корсунь-Шевченківський: Видавничий дім «Всесвіт», 2015. 912 с.). Додам також, що над розробкою великого Державного Герба України працювали: доктор юридичних наук Юлія Юріївна Коломієць, член Національної спілки журналістів України Тетяна Юріївна Коломієць та член Національної спілки художників України Сергій Афанасійович Костов.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.