Законодавство
Відпустку при народженні дитини оплачуватиме роботодавець
Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував Верховній Раді України прийняти за основу проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною» від 19 червня 2020 р. № 3695.
Проектом, зокрема, передбачається доповнити Кодекс законів про працю та Закон України «Про відпустки» новим видом відпустки – відпусткою при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів, що оплачується за рахунок роботодавця.
Така відпустка надається одній із перелічених осіб: чоловіку, дружина якого народила дитину; батьку дитини у разі, якщо він не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки; бабі або діду, або іншому повнолітньому родичеві дитини, який фактично доглядає за дитиною, якщо мати (батько) дитини є одинокою матір’ю (батьком).
Змінами до ст.ст. 179, 181 Кодексу законів про працю України та ст.ст. 18, 20 Закону України «Про відпустки» пропонується визначити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як рівне право кожного з батьків дитини (матері та батька).
Також проектом пропонується доповнити положення ст. 182-1 Кодексу законів про працю України та ст. 19 Закону України «Про відпустки» щодо права працівників обох статей, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, на додаткову відпустку.
Окрім цього, пропонується доповнити положення ст. 51 Кодексу законів про працю України нормою щодо можливості встановлення скороченої тривалості робочого часу для чоловіків, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, та батьків, що виховують дітей без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі).
За висновками народних депутатів, прийняття цього законопроекту сприятиме утвердженню гендерної рівності у сфері трудових та шлюбно-сімейних відносин, забезпечить можливості для поєднання трудової діяльності із сімейними обов’язками працівникам обох статей, усуне обмеження, що порушують права чоловіка на відпустку для догляду за дитиною, створить передумови для посилення ролі батька у процесі вихованні дітей та розвитку відповідального батьківства в Україні.