Законодавство
Відтермінувати збільшення зарплат суддям – неможливо
Рада суддів України, на позачерговому засіданні висловила позицію щодо проектів Законів України «Про внесення зміни до статті 142 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо пенсійного забезпечення та щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці» № 2626 та «Про внесення зміни до пункту 24 розділу XII “Прикінцеві та перехідні положення “Закону України “Про судоустрій і статус суддів”» № 2670.
Законопроектом №2670 пропонується відтермінувати ще на один рік виплату суддівської винагороди, виходячи з окладу у розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб – для суддів місцевих судів, та у розмірі 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб – для суддів апеляційних і вищих спеціалізованих судів України.
Рада суддів України звернула увагу на те, що вказана норма права вже почала діяти з 1 січня 2020 р. на підставі пп. 4 п. 24 розд. ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення” Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Відтак, відтермінувати початок дії норми права, яка вже почала діяти, неможливо.
РСУ також зазначила, що відтермінування вже діючого закону, яким встановлено і вже застосовується новий розмір винагороди суддів, не тільки призведе до її зменшення, а й звузить зміст і обсяг гарантій незалежності суддів, що є порушенням Конституції України та міжнародних стандартів у сфері незалежності судової гілки влади. З цих підстав Рада суддів України вважає за необхідне ухвалення Вищою радою правосуддя негативного консультативного висновку щодо цього законопроекту та подальшого відхилення його парламентом.
Крім цього, Рада суддів України не висловила заперечень щодо прийняття законопроекту № 2626, яким пропонується упорядкувати питання видачі документів, які стосуються перерахунку судді грошових сум на утримання його у відставці або пенсійних платежів, при відсутності ліквідаційної комісії відповідного суду.
Водночас Рада суддів України вкотре звернула увагу на положення п. 25 розд. XII Закону України «Про судоустрій і статус суддів», яким передбачено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
На думку РСУ, зазначені положення законодавства є такими, що не узгоджуються із статусом суддів та порушують гарантії їх незалежності, а тому є доцільним передбачити у законопроекті положення, відповідно до яких п. 25 розд. XII Закону України «Про судоустрій і статус суддів» має бути виключений.
З повним текстом звернень можна буде ознайомитись на сайті РСУ після підписання рішення Головою Ради суддів України.
You must be logged in to post a comment Login