Вибори близько: парламент повертає правила гри Януковича - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Законодавство

Вибори близько: парламент повертає правила гри Януковича

Дата публікації:

Віта ДУМАНСЬКА,
лідерка руху «ЧЕСНО»

Народні депутати з групи «За майбутнє» 17 грудня зареєстрували законопроект, який пропонує відтермінувати дію Виборчого кодексу, аби наступні вибори відбувалися за змішаною системою. Це означає збереження мажоритарки та закритих списків.

Очільникк фракції «Слуга народу» вже зробив заяву про те, що така ініціатива може набрати 300 голосів (тобто все було узгоджено до цього).

Читайте також: Верховна Рада визнала вибори депутатів Державної Думи РФ 2021 р. незаконними

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Нагадаємо, після Революції Гідності Петро Порошенко як кандидат у Президенти та більшість народних депутатів у коаліційній угоді, під якою підписалися 302 парламентарі, пообіцяли виборчу реформу — відкриті списки. Це означає, що виборці, а не політичні партії, мають своїми голосами вирішувати, хто потрапить у Раду. Цю ж реформу понад десять років рекомендували запровадити українські й міжнародні експерти. Ухвалити її мали ще в 2015 році, але обіцянки не дотримали.

Понад 40% українців вимагали, щоб вибори до парламенту у 2019 році відбулися за відкритими списками. Такі результати соцопитувань, які в 2018 році презентували Фонд демократичних ініціатив та соціологічна служба «Рейтинг», а сама виборча реформа увійшла, згідно з результатами опитувань, у топ-10 реформ, яких потребує країна. Виборчу реформу адвокатував, зокрема Рух ЧЕСНО спільго з ГО «Центр UA» (нині — «Центр спільних дій») та низкою інших громадських організацій та партій.

Але корумпованій системі було вигідно залишити мажоритарну систему виборів, оскільки саме ця система дозволяє засівати округи так, щоб до Верховної Ради потрапляли за партійними списками фігуранти антикорупційних розслідувань, прогульники та порушники Конституції — кнопкодави, а за мажоритарною системою — гречкосії та корупціонери. У парламенті мажоритарники не можуть напрацьовувати якісно загальнодержавну політику розвитку для України й для формування коаліції готові домовлятися на вигідних для них умовах із партією влади.

Зазначимо й те, що під час інавгурації Володимир Зеленський закликав Верховну Раду VIII-го скликання проголосувати за відкриті списки та водночас оголосив про її розпуск і призначення позачергових виборів Ради-9. Це була передвиборча технологія, бо оголосити про вибори за старою системою й зробити заяву про підтримку відкритим спискам означало підвищити рейтинги партії влади. На додаток, саме завдяки мажоритарникам партія «Слуга народу» сформувала у парламенті монобільшість.

Читайте також: Нові правила у виборчих бюлетенях

Перед місцевими виборами Виборчий кодекс таки ухвалили, але щоб відкриті списки не запрацювали наповну, зробили виборчу квоту в розмірі 25%. Це означало, що більше депутатів проходитимуть за виборчим списком, що мінімалізує вплив виборців на тих кандидатів, які потрапляють до парламенту. Відповідно кандидати, які отримали більше тисячі голосів, не потрапили до ради в той час, як ті, хто отримав навіть нуль голосів, ставав депутатом, бо пройшов за списком.

Вимогу знизити виборчу квоту до 5% та внести інші зміни в парламенті просто проігнорували. Автори нового законопроекту, представники партії «За майбутнє», переконані, що новий Виборчий кодекс позбавив громадян України права самовисуватися та самостійно, ґрунтуючись виключно на власному волевиявленні, балотуватися на виборах народних депутатів України. Крім того, народні депутати в пояснювальній записці фактично визнають низький рівень розгалуженості мережі партійних осередків у регіонах України. Варто наголосити, що така ініціатива народних обранців є вкрай непослідовною, адже під час розгляду нового Виборчого кодексу зауважень щодо подібних ризиків не було. Крім того, за новими виборчими правилами в Україні вже відбулись місцеві вибори. Тоді самі ж депутати від групи «За майбутнє» брали активну участь, коли очолювали списки до облрад та міськрад. Партійну систему запровадили для населених пунктів із населенням понад 10 тисяч виборів. Тобто партійна система почала діяти майже у всій Україні, що мало б дати поштовх до партійного будівництва за кілька років до парламентських виборів. Очевидно, що на зміну політичної позиції вплинули й останні соціологічні рейтинги політичних партій. З огляду на те, що більшість із них не займається якісно партійним будівництвом, натомість продають свої бренди на регіональному рівні, вони вирішили знехтувати таким здобутком у розвитку демократії України, як відкриті списки.

Як на мою думку, народні депутати мають бути послідовними й виконувати обіцянки, які давали виборцям. Вони повинні не просто зберегти відкриті списки, а також знизити виборчу квоту з 25 до 5%. Це дозволить перемагати саме тим політикам, яких обрали громадяни, а не тим, кого визначили на з’їзді партії. Додам також, що рух «ЧЕСНО» готує заяву спільно з іншими громадськими організаціями та політичними партіями, яка відкрита для підписання.

Джерело: Юридичний вісник України

Законодавство

Офіцери з кіберзахисту з’являться в органах державної влади та на об’єктах критичної інфраструктури

Опубліковано

on

От

За підсумками засідання Ради національної безпеки й оборони було ухвалено рішення щодо невідкладного внесення законодавчих змін для узаконення процедури BugBounty.

Як пояснив Голова Держспецзв’язку Юрій Щиголь, для цього буде внесено зміни до ст.ст. 361 та 361-1 Кримінального кодексу України. Передбачено також запровадження в органах державної влади та на об’єктах критичної інформаційної інфраструктури посад офіцерів із кіберзахисту, яким підпорядковуватимуться служби захисту інформації.

Читайте також: Стандарти кібергігієни нотаріуса

Окрім того, пропонується:

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

– створення інструментів фінансового стимулювання співробітників державних органів, що виконують завдання із адміністрування ІТ-систем;

– посилення відповідальності посадових осіб за невиконання вимог із кіберзахисту в органах державної влади та на об’єктах критичної інформаційної інфраструктури;

– закріплення комплексу заходів із виявлення вразливостей і недоліків у налаштуванні інформаційних систем, в яких обробляються державні інформаційні ресурси;

– надання повноважень впроваджувати вимоги з кібербезпеки до підрядних організацій, які працюють з органами державної влади;

– надання повноважень від органів державної влади та об’єктів критичної інфраструктури вимагати усунення критичних вразливостей із подальшим звітуванням, а також встановлення відповідальності за порушення або невиконання вказаних вимог.

Нагадаємо, 17 посад сфери безпеки інформації та кіберзахисту додано до класифікатора професій

Читати далі

Законодавство

Нові розміри пенсій та соціальних виплат з 1 березня

Опубліковано

on

От

Міністерство соціальної політики підготувало проект постанови, якою пропонується з 1 березня 2022 року:

1) проіндексувати на 14 %:

– страхові пенсії, призначені до 2019 року (сума підвищення буде не менше 100 грн, а середній розмір підвищення складе біля 500 грн);

– пенсії військовим (середній розмір підвищення складе 700 грн);

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

– мінімальні розміри пенсій по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС (середній розмір підвищення складе 400 грн) та інші пенсії особам з інвалідністю з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС;

2) встановити доплату особам, на яких не поширюється порядок індексації пенсій, у сумі 135 грн на місяць;

Читайте також: Заява педагогічного працівника пенсійного віку про надання відпустки свідчить про його намір та згоду на продовження трудових відносин, а не звільнення

3) підвищити мінімальну пенсійну виплату особам з інвалідністю І групи та особам з повним страховим стажем (30/35 років) з 2 200 до 2 300 грн, а для непрацюючих пенсіонерів з числа одержувачів мінімальних пенсій, які не мають повного стажу, збільшити на 166 грн до 2 100 грн;

4) збільшити розмір державної допомоги на:

– 400 грн (з 1 700 грн до 2 100 грн) для одержувачів допомоги на кожну дитину, яка виховується у багатодітній сім’ї;

– 166 грн (з 1934 грн до 2 100 грн) для одержувачів державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства і дітям з інвалідністю, а також особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, які одержують державну соціальну допомогу;

5) визначити індексацію на 14% розмірів щомісячних компенсаційних виплат до пенсії літніх людей, після якої виплати складуть для:

– осіб віком 75 – 80 років – 456 грн;

– осіб віком 80 + – 570 грн.

Нагадаємо, покупці об’єктів великої приватизації платитимуть внески в недержавні пенсійні фонди

Читати далі

Законодавство

Перехідний період потребує «олюднення»

Опубліковано

on

От

Кабінет Міністрів відкликав проект Закону «Про основи державної політики перехідного періоду» у зв’язку з необхідністю його доопрацювання відповідно до висновку Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційської комісії).

Читайте також: «Венеційка» рекомендує…

«Якщо документ лишиться у тому вигляді, в якому він є сьогодні – неможливо буде його розширити, аби забезпечити національні інтереси України, і людиноцентричність, як вказували наші міжнародні партнери, і Венеційська комісія зокрема. Змін мають зазнати певні положення, які, в першу чергу, будуть спрямовані на більше «олюднення» законопроекту», – прокоментувала Віце-прем’єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, додавши, що Міністерство доопрацює положення, що стосуються прав і свобод громадян.

Нагадаємо, визначено правові засоби реінтеграції окупованих територій Донецької та Луганської областей

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link