Connect with us

Законодавство

Вимогу отримання згоди органи органу опіки і піклування для набуття майна неповнолітнім пропонують усунути

Опубліковано

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону щодо вдосконалення порядку вчинення правочинів неповнолітньою особою № 12254.

Абзацом 2 ч. 2 ст. 32 Цивільного кодексу України передбачено, що на вчинення неповнолітньою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника і дозвіл органу опіки та піклування.

Ініціатори законопроекту зазначають, що відсутність конкретизації стосовно майнових інтересів дитини щодо об’єкта нерухомості чи транспортного засобу, зокрема щодо відчуження дитиною майна або набуття нею права власності, створює ситуації, коли неповнолітні особи та їхні батьки змушені звертатися до органів опіки та піклування для отримання таких дозволів.

У випадках, коли дитина набуває право власності на майно, відбувається покращення її майнових прав, тому отримання дозволу органу опіки та піклування на вчинення таких правочинів не є ефективним методом захисту житлових та майнових прав дитини, а навпаки, ускладнює процес набуття дітьми права власності. Фактично в цьому випадку дозвіл органу опіки та піклування на укладення правочину, за яким дитина набуває право власності, є формальним.

Читайте також: Штраф застосовується лише до тих неповнолітніх, які мають самостійний дохід, власні кошти або майно, на яке може бути звернено стягнення

Окрім того, це створює додаткові бюрократичні перешкоди та затягує момент набуття права власності на майно. Діючи в найкращих інтересах дитини, органи опіки та піклування приймають рішення про надання дозволу на вчинення правочинів, за якими дитина отримує у власність майно, оскільки це призводить до покращення її майнового становища. Крім того, юридичні підстави для відмови в наданні такого дозволу відсутні. Таким чином, необхідність отримання такого дозволу є недоцільною і призводить до надмірного навантаження на служби у справах дітей.

З огляду на це, новою редакцією абз. 2 ч. 2 ст. 32 цього Кодексу пропонується встановити, що на вчинення неповнолітньою особою правочину щодо відчуження (у тому числі шляхом міни або внесення (передачі) до статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи чи як вступного, членського та/або цільового внеску члена кооперативу), поділу, виділу нерухомого майна, об’єкта незавершеного будівництва, майбутнього об’єкта нерухомості, іншого цінного майна, зокрема транспортних засобів, власником якого є неповнолітня особа, повинна бути нотаріально засвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника і дозвіл органу опіки та піклування.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.