Connect with us

Законодавство

Який стаж мусить мати суддя для виходу у відставку?

Опубліковано

На офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя оприлюднено текст рішення ВРП № 654/0/15-20 про надання консультативного висновку до проекту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2597.

Законопроектом пропонується нагороджувати суддів виключно державними нагородами та по-новому врегулювати реалізацію суддями права на відставку.

Вища рада правосуддя вважає, що  запропоновані зміни є суперечливими та створюють правові колізії.

Стосовно пропозиції нагороджувати суддів виключно державними нагородами ВРП зазначає, що Велика палата Конституційного Суду України розглядає на відповідність Конституції України (конституційність) вказані положення Закону України № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів». Таким чином, внесення будь-яких змін до ст. 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до прийняття рішення Конституційним Судом України щодо конституційності положень цієї статті є передчасним.

Щодо вдосконалення правового регулювання реалізації суддями права на відставку, ВРП вважає, що положення Закону України від 2 червня 2016 р. № 1402-VIII є спеціальними, а отже, вирішальними у питанні прийняття рішення про звільнення у відставку. При цьому, реалізація конституційного права судді на відставку нерозривно пов’язана з наявністю необхідного стажу.

Відповідно до ст. 116 цього Закону суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається згідно зі ст. 137 цього Закону, має право подати заяву про відставку.

Згідно з  ч. 1 ст. 137 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зі змінами, внесеними Законом України від 12 липня 2018 р. № 2509-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з прийняттям Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.

Згідно з викладеним вище запропоноване законопроектом формулювання  «з яких безпосередній період роботи суддею в Україні не може становити менше десяти років із дня зарахування його до штату відповідного суду» містить правові невизначеності, які можуть викликати нерівність при обрахуванні стажу суддям. Наразі в судах працюють судді, що здійснюють правосуддя на професійній основі та призначені (обрані) на посади суддів до 24 серпня 1991 р.

Отже, вже виникає невизначеність при обрахуванні стажу, що дає право на відставку суддям, призначеним (обраним) на посаду до 24 серпня 1991 р.

Ознайомитись з повним текстом рішення ВРП «Про надання консультативного висновку до законопроекту № 2597» № 654/0/15-20 можна за цим посиланням.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.