Законодавство
За невиконання плану наукової роботи відрахують з докторантури
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 р. № 261» від 3 квітня 2019 р. № 283.
За новою редакцією абз. 4 п. 10 у затвердженому Постановою № 261 Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук, підставою для відрахування вченою радою аспіранта (ад’юнкта) або докторанта може бути невиконання індивідуального плану наукової роботи, а не лише порушення строків його виконання.
Підготовка в аспірантурі (ад’юнктурі) та докторантурі завершується наданням висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації (оновлено п. 11).
Обов’язковою умовою допуску до захисту дисертації є успішне виконання аспірантом (ад’юнктом) його індивідуального плану наукової роботи (уточнення в абз. 3 п. 30).
Здобувач ступеня «доктор наук» у своїй дисертації повинен надати узагальнення проведених самостійно оригінальних досліджень з отриманими науковими результатами, які забезпечують розв’язання важливої теоретичної або прикладної проблеми, мають загальнонаціональне або світове значення (змінено абз. 3 п. 37).
Докторантура з певної спеціальності відтепер може бути відкрита лише за умови наявності 3 штатних працівників – докторів наук, які мають наукову кваліфікацію, що відповідає відповідній спеціальності, та ліцензії на провадження освітньої діяльності на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти з такої спеціальності (нова редакція п. 38). Наявність штатних працівників з суміжних спеціальностей тепер не є критерієм для відкриття докторантури.
Кваліфікація особи, яка відповідає спеціальності, з якої відкрито докторантуру, визначається за такими критеріями:
- наявність у особи документа про присудження ступеня доктора наук з відповідної галузі знань або присвоєння вченого звання професора за відповідною кафедрою;
- наявність за останні 5 років не менше 5 наукових публікацій;
- участь у підготовці наукових кадрів, міжнародних наукових проектах або залучення до міжнародної експертизи; тощо.
Наявність підстав для відкриття докторантури перевірятиметься державним (регіональним) замовником під час проведення конкурсу на розміщення замовлення.
Окрім того, Порядок доповнено новим розділом «Підготовка здобувачів ступеня доктора наук шляхом самостійної підготовки їх наукових досягнень до захисту».
Здобувач ступеня доктора наук, який самостійно підготував наукові досягнення до захисту у вигляді дисертації, повинен:
- мати ступінь доктора філософії (кандидата наук);
- представити наукові досягнення з узагальненням проведених самостійно оригінальних досліджень з отриманими науковими результатами;
- мати опубліковані праці за темою наукових досягнень у вітчизняних і закордонних рецензованих фахових виданнях.
Атестація такого здобувача ступеня доктора наук здійснюватиметься постійно діючою спеціалізованою вченою радою з відповідної спеціальності, що функціонуватиме у закладі вищої освіти (науковій установі).
You must be logged in to post a comment Login