Connect with us

Законодавство

Законопроекти про третейські суди треба доопрацьовувати

Нотаріальна палата України здійснила правовий аналіз законопроектів, що стосуються вдосконалення порядку діяльності третейських судів, – № 3045-1, № 3411 та № 3460.

НПУ вбачає невідповідність змісту зазначених законопроектів тій меті, що зазначається у пояснювальних записках та наголошує на необхідності їх суттєвого доопрацювання та неможливості розгляду у другому читанні в запропонованих редакціях.

Відновлення довіри до третейських судів не може бути забезпечено розширенням їх компетенції щодо розгляду справ у спорах щодо нерухомості, а перебільшення потреби розвитку альтернативної системи судочинства замість наведення ладу в судовій системі є незрозумілим.

Особливу увагу викликають положення щодо відсутності обов’язкової вимоги громадянства України для третейських суддів, елементарно необхідних кваліфікаційних вимог, відповідальності, а також невиправданим є розширення їх компетенції.

У 2009 р. у зв’язку з розростанням практики використання третейських судів як інструменту в незаконних та злочинних операціях з нерухомістю було прийнято рішення (Закон від 5 березня 2009 р. № 1076-VI) про виключення повноважень з розгляду спорів щодо нерухомості для третейських судів. Тому, маючи подібний досвід, незрозумілою є ініціатива повернення до старих схем.

В поточній ситуації можна прогнозувати використання третейських судів як інструменту для легалізації незаконних або частково незаконних документів забудовниками, а також потенційними покупцями земель сільськогосподарського призначення, які мають на руках мільйони «юридично брудних» розписок, нікчемних простих письмових договорів, довіреностей та заповітів.

Щодо третейських застережень у кредитних та іпотечних договорах – помилковим є бачення, що громадянами надається право вибору третейського способу врегулювання спору, адже кредитори у більшості випадків визначають умови кредитного договору, вони ж обиратимуть третейський суд, вони ж оплачуватимуть роботу третейського суду. Відповідно, сумнівною вбачається об’єктивність розгляду таких справ та можливість захисту іншої сторони, особливо у справах, у яких забезпеченням виступатиме житло, земля та інша нерухомість.

Голова Комісії НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності закликала депутатів орієнтуватися на гостру потребу захисту права власності в Україні та не допустити повернення до закону норм про підвідомчість третейським судам справ у спорах щодо нерухомого майна, включаючи земельні ділянки, адже такі зміни можуть стати інструментом рейдерства.

Законодавство

Перелік держав, що не виконують вимоги боротьби з легалізацією злочинних доходів, коригуватимуть щоденно

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку формування переліку держав (юрисдикцій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення» від 5 серпня 2020 р. № 677.

Перелік (зміни, що вносяться до переліку) формується Держфінмоніторингом за погодженням з Мінфіном.

Держави (юрисдикції) включаються до переліку або виключаються з нього на основі висновків Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) щодо застосування посилених заходів належної перевірки та/або контрзаходів до держав (юрисдикцій) з високим рівнем ризику з метою захисту міжнародної фінансової системи від постійних та значних ризиків відмивання коштів та фінансування тероризму.

Держфінмоніторинг протягом п’яти робочих днів з дати опублікування на офіційному веб-сайті Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) відповідних висновків формує перелік (зміни, що вносяться до переліку) та подає його Мінфіну разом із своєю обґрунтованою позицією щодо нього для погодження Міністром фінансів.

Держфінмоніторинг з метою підтримання переліку в актуальному стані щодня здійснює моніторинг інформації офіційного веб-сайту Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF).

Перелік (зміни, що вносяться до переліку) доводиться до відома суб’єктів фінансового моніторингу шляхом його розміщення на офіційному веб-сайті Держфінмоніторингу протягом трьох робочих днів після погодження з Мінфіном.

Також визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 17 липня 2015 р. № 510.

Читати далі

Законодавство

Уточнено джерела встановлення об’єму циліндрів двигуна автомобіля для визначення його вартості

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів» від 5 серпня 2020 р. № 678.

Новим абзацом п. 4 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 66 визначено, що об’єм циліндрів двигуна автомобіля зазначається в куб. сантиметрах або в літрах з урахуванням інформації щодо об’єму циліндрів двигуна автомобіля, зазначеної в прайс-листах виробників (дилерів), зокрема, іноземних, спеціалізованих періодичних виданнях, комп’ютерних програмах для продажу автомобілів, Інтернеті або інших джерелах.

Читати далі

Законодавство

Встановлено норми втрат нафтопродуктів під час їх приймання, зберігання, відпуску, перевантаження та транспортування

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм втрат нафтопродуктів під час їх приймання, зберігання, відпуску, перевантаження та транспортування» від 5 серпня 2020 р. № 686.

Норми встановлюють максимально допустимі втрати нафтопродуктів під час їх приймання, зберігання, відпуску, перевантаження та транспортування автомобільним, залізничним, морським і річковим та трубопровідним транспортом.

До втрат нафтопродуктів не віднесено втрати, обумовлені порушенням вимог технічних регламентів, правил технічної експлуатації, зберігання.

Норми втрат поширюються на нафтопродукти, що класифікуються за кодами згідно з УКТЗЕД та встановлені для однієї кліматичної зони для всієї території України та двох періодів року, а саме:

  • осінньо-зимовий період – з 1 жовтня по 31 березня;
  • весняно-літній період – з 1 квітня по 30 вересня.

Норми втрат нафтопродуктів визначаються для таких операцій:

  • приймання;
  • відпуск;
  • перевантаження;
  • зберігання;
  • транспортування автомобільним, залізничним, суднами морського і річкового, трубопровідним транспортом.

Застосування норм втрат нафтопродуктів є обов’язковим для всіх суб’єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб – підприємців), що провадять хоча б один з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання та реалізація нафтопродуктів на території України.

Норми втрат є граничними і застосовуються тільки у випадку встановлення фактичної нестачі нафтопродуктів.

Списання нафтопродуктів у межах норм втрат до встановлення факту нестачі забороняється.

Норми втрат нафтопродуктів не поширюються на нафтопродукти, які приймаються та здаються поштучно (фасована продукція, яка транспортується або зберігається в герметичній тарі, запаяна із застосуванням герметиків, ущільнювачів тощо), а також які зберігаються в резервуарах підвищеного тиску.

У частині зберігання норми втрат нафтопродуктів не поширюються на обсяги нафтопродуктів у резервуарах автозаправних станцій.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

Telegram