Законодавство
Зарплату суддів не можна обмежити з 1 квітня 2020 р.?
Опубліковано рішення Ради суддів України № 22 від 24 квітня 2020 р., де зазначено, що обмеження, встановлені Законом № 553-ІХ, не можуть застосовуватися з 1 квітня 2020 р.
У ньому Рада суддів України нагадала, що ч. 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до п. 1 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”» від 13.04.2020 р. № 553-ІХ цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування.
З огляду на вище викладене, при оплаті заробітної плати та суддівської винагороди за квітень 2020 р. слід виходити з того, що передбачені законом № 553-ІХ обмеження у виплаті суддівської винагороди, заробітної плати, грошового забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ, слід застосовувати виключно до частини суддівської винагороди, заробітної плати, грошового забезпечення, розрахованих, починаючи з 18 квітня 2020 р., пропорційно до кількості відпрацьованих у місяці робочих днів/годин, виходячи з фактично відпрацьованого часу з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу та інших надбавок і доплат).
Виплата суддівської винагороди, заробітної плати, грошового забезпечення за період з 01.04.2020 р. по 17.04.2020 р. має здійснюватися у повному обсязі за фактично відпрацьовані у місяці робочі дні/години, виходячи з фактично відпрацьованого часу з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу та інших надбавок і доплат) відповідного працівника та без обмежень, встановлених законом № 553-ІХ.
За іншу частину місяця працівнику слід нарахувати заробітну плату, виходячи із обмежень визначених Законом № 553-IX. Оскільки загальна сума заробітної плати у місячному еквіваленті не може перевищувати 47 230 грн., то за 8 робочих днів вона не може перевищувати 17 992 грн. (47230 грн.: 21 роб.дн.х8 роб. дн.).
Також Рада суддів України звернула увагу, що розрахунок суддівської винагороди слід здійснювати на загальних підставах, а обмеження максимального її розміру, передбачені Законом № 553-ІХ слід застосовувати до загальної суми розрахованої суддівської винагороди.
За час перебування судді у щорічній відпустці протягом 2020 р. йому слід здійснювати виплату суддівської винагороди за дні, у які суддя перебуватиме у відпустці, та допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу у повному обсязі та без будь-яких обмежень, передбачених законом № 553-ХІ.
З повним текстом рішенням Ради суддів України можна ознайомитись за посиланням.