Законодавство
Засуджені для прийняття на військову службу пройдуть професійно-психологічний відбір
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14 січня 2025 р. № 32, якою визначено процедуру взяття осіб, яких умовно-достроково звільнено від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, на військовий облік призовників, військовозобов’язаних, проходження ними медичного огляду військово-лікарськими комісіями з метою визначення придатності до військової служби та професійно-психологічного відбору.
Так, для взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних засуджений, який виявив бажання проходити військову службу, на підставі, визначеній ст. 81-1 Кримінального кодексу України, подає на ім’я керівника установи покарань заяву про бажання проходити військову службу за контрактом.
Установа виконання покарань організовує проходження засудженими первинного медичного огляду у закладах охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби або в інших закладах охорони здоров’я державної чи комунальної форми власності, у разі позитивних результатів якого засудженому територіальним центром комплектування та соціальної підтримки може бути видано направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією.
Проходження засудженими медичного огляду здійснюється виїзними військово-лікарськими комісіями у закладах охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби та інших закладах охорони здоров’я державної чи комунальної форми власності. Організація роботи військово-лікарських комісій покладається на Міноборони.
У разі визнання засудженого придатним до військової служби за станом здоров’я копія довідки військово-лікарської комісії з постановою про придатність до військової служби невідкладно, але не пізніше 24 годин, надається установі виконання покарань.
Проходження засудженими професійно-психологічного відбору здійснюється в день попереднього розгляду установою виконання покарань за обов’язковою участю (у тому числі в режимі відеоконференції) представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцезнаходженням установи виконання покарань, а також представника військової частини, в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом, питання щодо можливості представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом.
Професійно-психологічний відбір проводиться виїзними групами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або військових частин трьома етапами. На першому етапі проводиться психологічне тестування кандидатів на військову службу за контрактом, на другому етапі проводиться професійна орієнтація та формується попередній висновок про професійно-психологічну придатність до проходження військової служби за контрактом, не третьому етапі формується остаточний висновок про професійно-психологічну придатність кандидатів до проходження військової служби за контрактом. Здійснення професійно-психологічного відбору покладається на Міноборони.
Взяття осіб, яких умовно-достроково звільнено від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, на військовий облік призовників, військовозобов’язаних здійснюється відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» територіальним центром комплектування та соціальної підтримки згідно з військово-адміністративним поділом території України за місцезнаходженням установи виконання покарань на підставі ухвали суду про умовно-достроково звільнення особи від відбування покарання.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на підставі отриманої ухвали суду видає особі, яку умовно-достроково звільнено від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, військово-обліковий документ та вносить дані до Єдиного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Затверджено й перелік територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які здійснюють військовий облік осіб, звільнених умовно-достроково, а також визначено процедуру:
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.