Законодавство
Затверджено Положення про державного інспектора з безпеки авіації
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12 березня 2024 р. № 278, яка визначає статус державного інспектора з безпеки авіації, регламентує його функції та повноваження під час виконання покладених на нього службових обов’язків.
Державний інспектор є службовою особою Державіаслужби, уповноваженою на здійснення державного нагляду і контролю за дотриманням суб’єктами авіаційної діяльності вимог законодавства в галузі цивільної авіації та за станом об’єктів авіаційної діяльності у процесі провадження авіаційної діяльності, використання повітряного простору України, а також на виконання інших функцій і завдань, покладених на Державіаслужбу.
Посада державного інспектора не належить до категорії посад державних службовців.
Державний інспектор призначається на посаду та звільняється з посади Головою Державіаслужби.
Особа, яка претендує на зайняття посади державного інспектора, повинна:
1) мати освіту на рівні не нижче професійної (професійно-технічної);
2) мати досвід роботи в галузі авіації та використання повітряного простору України відповідно до вимог авіаційних правил України або підготовку відповідно до напрямів роботи Державіаслужби, або чинне свідоцтво авіаційного персоналу та/або інструкторський чи екзаменаторський рейтинг (допуск, сертифікат);
3) вільно володіти державною мовою, а також володіти іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи;
4) знати вимоги нормативно-правових актів, міжнародних договорів України, норми і принципи міжнародного права, які регулюють діяльність цивільної авіації відповідно до напрямів роботи Державіаслужби.
Державний інспектор відповідно до покладених на нього завдань:
1) здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням суб’єктами авіаційної діяльності вимог законодавства в галузі цивільної авіації та за станом об’єктів авіаційної діяльності у процесі провадження авіаційної діяльності, використання повітряного простору України;
2) безпосередньо здійснює сертифікаційні перевірки, контроль, інспектування, а також проводить ситуаційні експерименти, випробування, огляди, спостереження та інші заходи державного нагляду і контролю відповідно до законодавства;
3) бере участь у розробленні проектів авіаційних правил України;
Читайте також: Припиняється співробітництво з рф у галузі попередження промислових аварій
4) бере участь у заходах, що проводяться міжнародними авіаційними організаціями в межах його повноважень;
5) взаємодіє відповідно до законодавства із правоохоронними органами з питань забезпечення безпеки цивільної авіації;
6) виконує інші функції, покладені на нього відповідно до посадової інструкції, наказів та інших документів Державіаслужби.
Державному інспектору видається посвідчення державного інспектора з безпеки авіації.
Посвідчення державного інспектора з безпеки авіації є документом, що підтверджує повноваження державного інспектора та надає право безперешкодного доступу до всіх приміщень і об’єктів, що стосуються мети перевірки.
Зразок та технічний опис бланка посвідчення, а також порядок та умови оформлення, видачі, обміну, вилучення, визнання недійсним, знищення посвідчення встановлюються авіаційними правилами України.
До встановлення авіаційними правилами України зразка бланка посвідчення державного інспектора з безпеки авіації таким державним інспекторам оформлюються посвідчення державного інспектора з авіаційного нагляду у Державіаслужбі, виготовлені за зразком згідно з наказом Міністерства транспорту та зв’язку від 9 лютого 2010 р. № 68.
Внесено й зміни до постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» від 27 січня 1995 р. № 57 і «Про введення посад державних інспекторів з авіаційного нагляду у Державній авіаційній службі та умови оплати їх праці» від 26 вересня 2007 р. № 1172.