Законодавство
Затверджено правила використання QR-кодів для грошових переказів
Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Правил формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів» від 28 травня 2020 р. № 68.
Правила визначають єдині засади формування та використання QR-коду учасниками безготівкових розрахунків для здійснення кредитових переказів та містять вимоги до елементів даних QR-коду.
Вони запроваджені з метою підвищення зручності розрахунків і є уніфікованими для всіх учасників безготівкових розрахунків.
Учасники ринку і зараз використовують QR-коди, але створюють їх за власними правилами. Наявність єдиного підходу до вимог формування QR-кодів дасть можливість підвищити швидкість розрахунків та знизити операційні ризики.
Єдині підходи забезпечують, у першу чергу, потреби тих учасників платіжного ринку, які співпрацюють із постачальниками послуг (зокрема державних, адміністративних та комунальних послуг тощо). Також це допоможе широко використовувати QR-коди під час оплати товарів та послуг і здійснювати переказ коштів із рахунку на рахунок.
«По перше, використовувати QR-код дуже зручно. Адже це майже до нуля знижує вірогідність помилки у реквізитах отримувача чи призначенні платежу. По друге, платіж відбувається швидко і не потребує додаткових дій від платника», – повідомив директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку України Олексій Шабан.
Окрім зазначених переваг, використання QR-коду для здійснення кредитових переказів сприятиме автоматизації бізнес-процесів учасників розрахунків і як результат – зростанню обсягів безготівкових розрахунків.
Формування та використання QR-коду не є обов’язковим для здійснення кредитових переказів. Проте, у разі його використання QR-коду учасники безготівкових розрахунків мають забезпечити формування та використання коду відповідно до затверджених Правил.