Законодавство
Заяви про набуття громадянства України від росіян не приймаються
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України» від 20 серпня 2024 р. № 3897-IX.
Серед іншого, п. 2 – 6 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону встановлено, що реалізація державної політики у сфері громадянства територіальними органами/територіальними підрозділами Державної міграційної служби України, посольствами та консульськими установами України стосовно громадян російської федерації здійснюється з урахуванням таких особливостей:
1) розгляд заяв про набуття громадянства України, поданих до набрання чинності цим Законом, зупиняється до спливу 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану;
2) прийняття заяв про набуття громадянства України від громадян російської федерації припиняється до спливу 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Зазначені особливості не поширюються на:
1) осіб, які мають визначні заслуги перед Україною чи прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, їх подружжя;
2) осіб, які в установленому законодавством України порядку проходять/проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, їх подружжя;
3) осіб, які в установленому законодавством України порядку отримали посвідку на тимчасове проживання відповідно до ч. 24 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», їх подружжя;
4) неповнолітніх дітей, які мають законні підстави для набуття громадянства України.
Читайте також: Іноземці можуть служити в розвідці до закінчення особливого періоду
Протягом 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом право подати декларацію про відмову від іноземного громадянства в разі неможливості виконати зобов’язання припинити іноземне громадянство мають іноземці, які у період з 1 січня 2018 р. до дня набрання чинності цим Законом набули громадянство України, із числа таких осіб:
1) які в установленому законодавством України порядку проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України чи які в установленому законодавством України порядку проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, контракт яких припинено, та звільнені з військової служби з підстав, передбачених підпунктами «а», «б», «в» п. 1, 2, пп. «а», «б» п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»;
2) які мають визначні заслуги перед Україною або прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України;
3) які в установленому законодавством України порядку проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України та нагороджені державною нагородою України;
4) з числа осіб, зазначених у ч. 20 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»;
5) які є громадянами держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом, та зазнали у країні своєї громадянської належності переслідувань через політичні мотиви, що підтверджується документом, передбаченим Законом України «Про громадянство України», що діяв до набрання чинності цим Законом.
Таке право поширюється на другого з подружжя зазначених осіб та їхніх дітей.
Іноземці та особи без громадянства, які набувають громадянство України як особи, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України чи проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України та нагороджені державною нагородою України або які в установленому законодавством України порядку проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, контракт яких припинено, та звільнені з військової служби з підстав, передбачених пп. «а», «б», «в» п. 1, 2, пп. «а», «б» п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», можуть подати разом з військовим квитком/військово-обліковим документом паспортний документ, термін дії якого закінчився або який підлягає обміну, у разі якщо за отриманням нового документа особа зобов’язана звернутися до органів державної влади країни громадянської належності або країни попереднього постійного проживання, якщо така країна вчинила акт збройної агресії проти України або не визнає територіальну цілісність та суверенітет України, або відмовляється визнавати протиправність посягань на територіальну цілісність та суверенітет України, зокрема голосувала проти Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Про територіальну цілісність України» від 27 березня 2014 р. № 68/262.
Громадяни російської федерації та громадяни республіки білорусь (крім осіб, зазначених у п. 3 цього розділу), які в період з 24 лютого 2020 р. набули громадянство України відповідно до Закону України «Про громадянство України» і подали зобов’язання припинити іноземне громадянство, зобов’язані подати документ про припинення іноземного громадянства до органу, що видав тимчасове посвідчення громадянина України, протягом 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо строк виконання поданого зобов’язання сплив.
У разі якщо строк виконання зобов’язання про припинення іноземного громадянства, поданого відповідно до Закону України «Про громадянство України», спливає після 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, документ про припинення іноземного громадянства подається до органу, що видав тимчасове посвідчення громадянина України, у строк, на який взято зобов’язання про припинення іноземного громадянства.
Громадяни російської федерації та громадяни республіки білорусь, стосовно яких у період з 24 лютого 2020 р. до дня набрання чинності цим Законом було скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України у зв’язку з невиконанням зобов’язання припинити іноземне громадянство протягом двох років з моменту набуття громадянства України, можуть бути поновлені у громадянстві України без отримання дозволу на імміграцію в Україну.
Особи, які набули громадянство України під час дії воєнного стану, і подали зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою та які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, мають право виконати взяте зобов’язання протягом двох років з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.