Connect with us

Законодавство

Заяви про прийняття, відмову від спадщини можна надсилати техзасобами е-комунікацій

Опубліковано

Набрав чинності наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження Змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 14 лютого 2025 р. № 405/5.

Зокрема змінами до пп. 1.12, а також новими пп. 1.13, 1.14 п. 1 гл. 10 розд. II Порядку, затвердженого наказом від 22 лютого 2012 р. № 296/5, передбачено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини. Якщо об’єктів нерухомого майна декілька, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження одного із об’єктів цього майна на вибір спадкоємця(ів).

За відсутності нерухомого майна місцем відкриття спадщини є місцезнаходження основної частини рухомого майна, наявність якого може бути підтверджено свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, випискою з реєстру власників іменних цінних паперів, ощадною книжкою, договором банківського рахунку тощо.

Після смерті військовослужбовців строкової служби, а також осіб, які навчалися в навчальних закладах, що розташовані поза місцем їх проживання, місцем відкриття спадщини визнається те місце, де вони проживали до призову на строкову військову службу або до вступу до відповідного навчального закладу.

Після смерті фізичної особи, яка проживала у будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, іншому закладі соціального призначення, місцем відкриття спадщини вважається місцезнаходження відповідного закладу.

Після смерті фізичної особи, що утримувалася в установі виконання покарань, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце проживання до застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або відбування покарання.

Після смерті фізичної особи, яка проживала на території монастиря, храму, іншої культової будівлі, місцем відкриття спадщини вважається місцезнаходження відповідної будівлі.

Якщо спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається відповідно до Закону України «Про міжнародне приватне право».

Читайте також: Незнання про смерть спадкодавця та перебування спадкоємця за межами країни не є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини

Місце відкриття спадщини підтверджується:

– витягом з реєстру територіальної громади;

– довідкою про реєстрацію місця проживання спадкодавця;

– іншим документом, що може підтверджувати відповідний факт (рішення суду, документи, до яких вносились відомості про місце проживання тощо).

Місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть.

У разі відсутності у спадкоємців документа, що підтверджує місце відкриття спадщини, нотаріус роз’яснює спадкоємцям їх право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується копією рішення суду, що набрало законної сили.

Викладено й у новій редакції пп. 2.1 п. 2 гл. 10 розд. II Порядку, згідно з яким спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини, або будь-яким нотаріусом незалежно від місця відкриття спадщини у випадках, встановлених абз. 1, 3, 4 п. 21 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України, на підставі поданої (або такої, що надійшла засобами поштового зв’язку або технічними засобами електронних комунікацій) першою заяви (вимоги кредиторів), що свідчить про волевиявлення щодо спадкового та/або спільного майна:

– про прийняття спадщини;

– про відмову від прийняття спадщини;

– про видачу свідоцтва про право на спадщину;

– спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі);

– про видачу свідоцтва виконавцю заповіту;

– про згоду бути виконавцем заповіту;

– про відмову від заповідального відказу;

– другого з подружжя (колишнього з подружжя) про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя (колишнього подружжя) у разі смерті одного з подружжя (колишнього з подружжя);

– про вжиття заходів до охорони спадкового майна;

– вимоги кредитора спадкодавця до спадкоємців.

Статус населеного пункту або території, що є місцем відкриття спадщини, перевіряється нотаріусом на час подання першої заяви (вимоги кредиторів), що свідчить про волевиявлення щодо спадкового та/або спільного майна, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 р. № 309.

Крім того, пп. 2.4 – 2.8 п. 2 гл. 10 розд. II Порядку замінено пп. 2.4 – 2.11.

Нагадаємо, припинення виплати пенсії за життя спадкодавця з підстав, не передбачених законом, та неоскарження дій фонду спадкодавцем не позбавляє можливості її успадкування

Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Про затвердження Змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України
||
№ Документа: 405/5
Дата прийняття: 14.02.2025
Дата набрання чинності: 21.02.2025
Дата реєстрації в Мінюсті: 17.02.2025
Номер реєстрації в Мінюсті: 242/43648
Внутрішній номер документа: Немає

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Про затвердження Змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України
||
№ Документа: 405/5
Дата прийняття: 14.02.2025
Дата набрання чинності: 21.02.2025
Дата реєстрації в Мінюсті: 17.02.2025
Номер реєстрації в Мінюсті: 242/43648
Внутрішній номер документа: Немає