Законодавство
Згоду на донорство органів зараз можна подати сімейному лікарю
Вступила в силу постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації Закону України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» від 27 грудня 2018 р. № 1211.
Постановою затверджені Порядок надання письмової згоди живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів (перший Порядок) та Порядок отримання письмової згоди на вилучення з тіла померлої особи анатомічних матеріалів (другий Порядок).
Перший порядок, зокрема, передбачає, що кожна повнолітня дієздатна фізична особа має право у будь-який час подати заяву щодо:
- погодження чи незгоди на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотна смерть (додаток 1 та 2 відповідно);
- відкликання раніше наданої письмову згоду або незгоду на вилучення матеріалів (додаток 3);
- призначення / відкликання повноважного представника, який після смерті особи надасть відповідну згоду на вилучення матеріалів (додаток 4 та 5 відповідно);
- відмови бути повноважним представником (додаток 6);
- згоди чи відмови живого донора на донорство анатомічних матеріалів (додаток 7, 8 відповідно).
Донором може бути лише повнолітня особа, яка свідомо та добровільно надала згоду на донорство. Таке правило не поширюється на донорство гемопоетичних стовбурових клітин у разі родинного донорства, коли реципієнт є повнорідним братом / сестрою донора. Тобто стовбурні клітини можуть вилучатись у неповнолітнього донора.
Кожна нова подана заява щодо посмертного донорства чи яка стосується повноважного представника, скасовує подібну, раніше подану заяву (наприклад подавши спершу згоду на донорство, а потім заяву про відмову від участі у донорстві – першу заяву буде скасовано).
Другим Порядком визначено, зокрема, що трансплант-координатор виявляє потенційного донора або отримує відомості про нього від інших співробітників закладу охорони здоров’я.
Координатор шляхом перевірки Єдиної державної інформаційної системи трансплантації перевіряє дані щодо наданих за життя померлої особи згоди / незгоди на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла.
У разі, коли особа за життя не надала жодної з вищевказаних заяв, то згоду на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів запитує трансплант-координатором особисто у другого з подружжя або в одного з близьких родичів померлої особи. Якщо близьких немає, згода запитується у особи, яка зобов’язалась поховати померлого.
До початку роботи центрального органу виконавчої влади у сфері трансплантації заяви можна подавати лікуючому лікарю медичного закладу, в якому здійснюватиметься трансплантація, сімейному лікарю, тощо.
You must be logged in to post a comment Login