Законодавство
Життя – в руках трансплант-координатора
Набрав чинності Закон України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людини» від 17 травня 2018 р. № 2427-VIII.
Згідно із Законом, трансплантація органів людини в Україні здійснюється на засадах гуманності, добровільності, дотримання черговості та дотримання достойного ставлення до тіла людини.
Виконується вона винятково у випадках, коли існує реальна загроза життю пацієнта та неможливо забезпечити відвернення такої небезпеки іншими методами.
Вилучення анатомічних матеріалів та органів у живих осіб можливе лише, коли особа виступає донором для родича. Особа, яка має намір стати донором за життя, обов’язково повинна дати письмову згоду. Така особа має право у будь-який момент відмовитись від згоди стати донором.
Медичні послуги з трансплантації органів людини забезпечує Єдина державна інформаційна система трансплантації, яка складається з декількох реєстрів, а саме:
- реєстру органів,
- реєстру донорів,
- реєстру анатомічних матеріалів.
Система містить відомості про донорів, реципієнтів, характеристику анатомічних матеріалів, які збираються, обробляються та захищаються у визначеному законом порядку. Доступ до системи може бути наданий виключно Міністерством охорони здоров’я України.
Уведено поняття трансплант-координатора, який забезпечує ведення Єдиного реєстру органів, що можуть бути трансплантовані, веде перемовини щодо вилучення органів для трансплантації та виконує інші адміністративні функції. Він не може брати участі у консиліумі лікарів, що визначають смерть мозку, людини та у трансплантологічній операції.
You must be logged in to post a comment Login