Законодавство
Зміни законодавства про надрокористування спричинять корупційні ризики
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело антикорупційну експертизу проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підтримки розвитку вітчизняних галузей надрокористування» № 4187 та альтернативного проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення надрокористування» № 4187-1.
Законопроекти спрямовані на:
– удосконалення порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами;
– врегулювання механізму визначення плати за видачу спеціальних дозволів та їх продовження;
– доопрацювання механізму державної реєстрації та обліку робіт і досліджень, пов’язаних із геологічним вивченням надр.
Також проекти передбачають створення інтерактивної карти корисних копалин. Така карта міститиме відомості про спецдозволи, про об’єкти надрокористування, які запропоновані для продажу, а також інформацію про ділянки надр, щодо яких оголошено конкурс на угоди про розподіл продукції.
Як зауважує НАЗК, на відміну від законопроекту № 4187, альтернативний проект передбачає більш ефективне законодавче врегулювання проведення електронного аукціону з продажу спеціальних дозволів на користування надрами.
Водночас НАЗК виявило низку корупціогенних факторів в обох законопроектах:
– не деталізовано перелік та вимоги до документів, які необхідно подати для одержання спеціального дозволу за результатами аукціону;
– не враховані вимоги Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» щодо підстав для початку провадження планової діяльності;
– встановлено необґрунтовані переваги для окремих суб’єктів господарювання щодо отримання спеціального дозволу на користування без проведення аукціону;
– невизначені критерії та алгоритм відбору ділянок бурштиноносних надр, діяльність на яких не підлягатиме обов’язковій оцінці впливу на довкілля.
Враховуючи високий рівень корупційних ризиків у порядку видачі спецдозволів та необхідність забезпечити прозорість привабливої для інвесторів галузі, НАЗК рекомендувало розробникам доопрацювати положення законопроектів.